PolskaGen. Jaruzelski zeznawał w IPN

Gen. Jaruzelski zeznawał w IPN

Warszawska prokuratura przesłuchała rano Wojciecha Jaruzelskiego. Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej postawiła generałowi zarzut kierowania zorganizowanym związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym.

10.05.2006 | aktual.: 10.05.2006 13:58

IPN uznał, że stan wojenny został w 1981 roku wprowadzony nielegalnie i bezzasadnie. Wojciech Jaruzelski jest głównym oskarżonym.

Jaruzelski złożył oświadczenie, w którym domaga się udostępnienia akt sprawy. Generał po raz kolejny odmówił składania wyjaśnień. Złożył oświadczenie, w którym decyzję o złożeniu wyjaśnień uzależnił od możliwości zapoznania się z aktami sprawy. Nie widzimy przeszkód, by tak się stało - powiedziała naczelnik pionu śledczego w katowickim IPN Ewa Koj.

Wojciech Jaruzelski w wydanym oświadczeniu zapewnił, że nie uchyla się od odpowiedzialności. Niech trudny i wciąż kontrowersyjny problem stanu wojennego zostanie wnikliwie rozpatrzony i sprawiedliwie oceniony przez niezawisły sąd. Przed nim złożę obszerne wyjaśnienie. Gorąco pragnę, aby prawda tego procesu przyczyniła się do lepszego wzajemnego zrozumienia i porozumienia Polaków ponad historycznymi podziałami - oświadczył Jaruzelski.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy gen. Jaruzelski zapozna się z aktami. IPN musi to zorganizować w taki sposób, by nie utrudniło to prowadzonego śledztwa. Materiały zostaną przesłane do stolicy, gdzie generał będzie mógł mieć w nie wgląd.

Gen. Jaruzelski był autorem stanu wojennego. Stał na czele utworzonej 13 grudnia 1981 roku Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), w skład której weszli wyżsi oficerowie wojska. Pod koniec marca IPN zarzucił generałowi zbrodnię komunistyczną polegającą na kierowaniu od 27 marca 1981 r. do 12 grudnia 1981 r. i od 13 grudnia 1981 r. do 31 grudnia 1982 r. zorganizowanym związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw.

Według IPN, polegały one na pozbawianiu wolności poprzez internowanie i wykonywanie kar pozbawienia wolności orzeczonych za czyny wcześniej niekaralne, naruszaniu nietykalności cielesnej, tajemnicy korespondencji i praw pracowniczych obywateli polskich, skupionych w ruchu społecznym związanym z NSZZ "Solidarność". Zdaniem IPN, kierownicza funkcja Jaruzelskiego polegała na "nadzorowaniu opracowywania projektów aktów normatywnych oraz planów i harmonogramów działań dotyczących wprowadzenia nielegalnego stanu wojennego".

Drugi zarzut zbrodni komunistycznej wobec gen. Jaruzelskiego to podżeganie 13 grudnia 1981 r. członków Rady Państwa PRL (która formalnie wprowadziła stan wojenny) do przekroczenia ich uprawnień poprzez uchwalenie w trakcie trwania sesji Sejmu PRL i wbrew Konstytucji dekretów o stanie wojennym, datowanych formalnie na 12 grudnia. Ten sam zarzut postawiono też gen. Tadeuszowi Tuczapskiemu, wiceszefowi MON w 1981 r. i członkowi WRON.

Zarzut udziału w wymienionej grupie IPN przedstawił także b. szefowi Sztabu Generalnego WP gen. Florianowi Siwickiemu, który też wszedł do WRON, oraz Tuczapskiemu. Kolejnym podejrzanym o udział w "zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym" jest b. I sekretarz PZPR Stanisław Kania, który usłyszał zarzut IPN w kwietniu tego roku.

Zarzuty w tej sprawie prokuratorzy IPN chcą też przedstawić byłemu szefowi MSW gen. Czesławowi Kiszczakowi. Odebrał on wezwanie na przesłuchanie, które ma się odbyć 23 maja.

W kwietniu ubiegłego roku katowicki IPN postawił zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z wprowadzeniem stanu wojennego pięciu członkom Rady Państwa PRL. Zdaniem prokuratorów katowickiego IPN, członkowie Rady Państwa przekroczyli swoje uprawnienia, sankcjonując wprowadzenie stanu wojennego poprzez uchwalenie czterech dekretów.

Postępowanie w sprawie wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęło się w październiku 2004 r. W jego trakcie śledczy IPN przeanalizowali m.in. dokumenty z Kancelarii Sejmu i Kancelarii Prezydenta, a także Układu Warszawskiego.

Źródło artykułu:PAP
przesłuchaniestan wojennyipn
Zobacz także
Komentarze (0)