Trwa ładowanie...
d1ay99z

Gen. Dunford pokieruje kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA?

Prezydent Barack Obama ma wkrótce mianować gen. Josepha Dunforda na stanowisko nowego przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA - podały amerykańskie media, powołując się na źródła rządowe. Ma zastąpić na tym stanowisku gen. Martina Dempseya.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gen. Dunford pokieruje kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA?
(PAP/EPA, Fot: HITOSHI MAESHIRO)
d1ay99z

Jak donosi m.in. "Washington Post", Obama poinformuje o tym we wtorek.

Gen. Dunford jest obecnie dowódcą Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, tzw. Marines. Dunford zastąpi on Dempseya, który jesienią odchodzi ze sprawowanego od czterech lat stanowiska przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.

Pragnące zachować anonimowość amerykańskie źródła wojskowe powiedziały, że na wybór Dunforda miało wpływ przede wszystkim jego doświadczenie w Iraku i Afganistanie. "Zważywszy na trwającą walkę z ISIL oraz zmianę naszej misji w Afganistanie Dunford wniesie wiele ważnego doświadczenia do tej pracy" - powiedziały źródła, używając skrótu dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie.

d1ay99z

Zanim został w październiku dowódcą Korpusu Piechoty Morskiej, Dunford kierował międzynarodową koalicją w Afganistanie w okresie od lutego 2013 do sierpnia 2014, na kiedy przypadała zmiana charakteru misji. Dowodził wieloma jednostkami, w tym 5. Pułkiem Piechoty Morskiej w Iraku w 2003 roku. Jego kariera wojskowa rozwija się bardzo szybko. Z generała jednogwiazdkowego awansował na czterogwiazdkowego w zaledwie trzy lata. Ma 59 lat.

Nominację Dunforda będzie musiał zatwierdzić Senat. Ale nie powinno być z tym problemu, zważywszy, że o jego kandydaturze w superlatywach wypowiedział się już przewodniczący senackiej komisji ds. sił zbrojnych, wpływowy senator opozycyjnej Partii Republikańskiej John McCain. - Znam gen. Dunforda bardzo dobrze od wielu lat. To znakomity przywódca. Jestem bardzo podekscytowany jego wyborem. To weteranem walki, wojownik - powiedział McCain.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (z ang. Chairman of the Joint Chiefs of Staff - JCS) jest najwyższym rangą wojskowym w całych siłach zbrojnych USA i jednocześnie doradcą do spraw wojskowych prezydenta USA oraz ministra obrony. Przewodniczy odbywającym się w Pentagonie posiedzeniom Kolegium, w którego skład oprócz przewodniczącego i wiceprzewodniczącego wchodzą szefowie sztabów: Armii (Wojsk Lądowych), Sił Powietrznych oraz Szef Operacji Morskich i komendant Korpusu Piechoty Morskiej.

Kadencja przewodniczącego kolegium połączonych szefów sztabów trwa dwa lata z możliwością dwukrotnego przedłużenia, czyli maksymalnie sześć lat.

d1ay99z

Zobacz także: Statistica: Największe armie świata i Polska

d1ay99z

Podziel się opinią

Share
d1ay99z
d1ay99z
Więcej tematów