Trwa ładowanie...
mon

Gen. broni Leszek Surawski I zastępcą dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych

• Nowe stanowisko w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

• Antoni Macierewicz powołał I zastępcę dowódcy generalnego

• Został nim gen. broni Leszek Surawski

Share
Gen. broni Leszek Surawski I zastępcą dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych
Źródło: PAP, Fot: Lech Obara
dbhr75s

Gen. broni Leszek Surawski został I zastępcą dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. To nowe stanowisko w strukturze Dowództwa.

"W czwartek, 3 listopada minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wyznaczył gen. broni Leszka Surawskiego na stanowisko I zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych" - poinformowało na swojej stronie internetowej MON.

dbhr75s

Do tej pory dowódca generalny gen. broni Mirosław Różański miał jednego zastępcę. Od stycznia 2016 r. jest nim gen. dyw. pil. Jan Śliwka.

56-letni gen. Surawski od początku marca 2016 r. był inspektorem Wojsk Lądowych. Wcześniej dowodził 16. Dywizją Zmechanizowaną i 20. Brygadą Zmechanizowaną, a także służył w Sztabie Generalnym WP (m.in. jako szef zarządu) oraz w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.

DGRSZ to największe dowództwo, podlegają mu wszystkie rodzaje sił zbrojnych i blisko 90 proc. potencjału sił zbrojnych. Zostało utworzone na początku 2014 r. w ramach reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Reformę od początku krytykowało PiS, które uważało ją za niekonstytucyjną. Według szefa MON Antoniego Macierewicza obecny system powoduje niejasności co do podziału kompetencji pomiędzy organami dowódczymi i brak jednolitości dowodzenia.

Pod koniec października Macierewicz zapowiedział, że projekt zmiany w systemie dowodzenia jeszcze w tym roku znajdzie się w Sejmie.

dbhr75s

Podziel się opinią

Share
dbhr75s
dbhr75s
Więcej tematów