Gen Amiszów chroni przed chorobami serca
Mutacja, która chroni serce przed skutkami bogatej w tłuszcz diety jest wyjątkowo częsta wśród Amiszów - informuje "Science".
Amisze to żyjąca w USA chrześcijańska wspólnota protestancka, wywodząca się ze Szwajcarii. Najbardziej znani są z odrzucania nowoczesnej technologii - nie korzystają z elektryczności, samochodów, telewizji, telefonów i innych wynalazków. Są też pacyfistami.
Jak wykazały badania przeprowadzone przez specjalistów z University of Maryland na 800 ochotnikach, 5% populacji Amiszów z Lancaster w stanie Pennsylvania ma mutację genu o nazwie APOC3, który odpowiedzialny jest za produkcję białka hamującego rozkładanie tłuszczów. U osób z taką mutacją wyższy jest poziom "dobrego" cholesterolu HDL, zaś niższy - "złego" cholesterolu LDL. Nadmiar "złego" i niedobór "dobrego cholesterolu sprzyja chorobie wieńcowej.
Zdaniem autorów badań, odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych terapii redukujących poziom cholesterolu. Mutacja genu APOC3 jest bardzo rzadka u osób spoza wspólnoty Amiszów, a ich zwyczaje w zasadzie wykluczają małżeństwa z "obcymi". Jednak podobny, korzystny dla zdrowia efekt może dać dieta uboga w nasycone tłuszcze, zjadanie codziennie pięciu porcji warzyw i owoców oraz regularna aktywność fizyczna