Trwa ładowanie...
emigracja

Gdzie w USA język polski jest najpopularniejszy?

W całych Stanach Zjednoczonych 638 tys. osób deklaruje, że w domu mówi po polsku - wynika z najnowszych danych amerykańskiego Biura Statystycznego. Najwięcej ludzi, którzy na co dzień posługują się językiem polskim, mieszka w Chicago.

Share
Gdzie w USA język polski jest najpopularniejszy?
Źródło: Jupiterimages
d3z01iv

W 2008 roku 199 tys. mieszkańców 2,8 mln aglomeracji chicagowskiej deklarowało, że porozumiewa się po polsku. Chicago pod tym względem znajduje się na pierwszym miejscu wśród wszystkich amerykańskich miast, co zresztą nie dziwi, bo właśnie tam znajduje się największe na świecie - poza Polską - skupisko Polaków.

Po hiszpańskim, polski znalazł się na drugim miejscu wśród języków innych niż angielski, używanych przez mieszkańców Wietrznego Miasta.

Przez całe dziesięciolecia Chicago uznawane było za miasto, w którym największy odsetek mieszkańców posługuje się innym językiem, niż angielski. Teraz wyprzedziły je pod tym względem Nowy Jork i Los Angeles.

d3z01iv

Z najnowszych danych amerykańskiego Biura Statystycznego, obejmujących lata 1980-2007 wynika, że liczba mieszkańców USA w wieku powyżej 5 lat posługujących się językiem innym, niż angielski, podwoiła się w ciągu ostatnich trzech dekad i sięga 55 mln, co stanowi 20% całej populacji Stanów Zjednoczonych. Z tej liczby 23,4 mln to osoby mówiące po hiszpańsku. Wzrost ich liczby we wspomnianym okresie ocenia się na 211%.

d3z01iv

Podziel się opinią

Share
d3z01iv
d3z01iv
Więcej tematów