Trwa ładowanie...

Gdzie są zabytki z Pałacu Prezydenckiego? Jest zawiadomienie do prokuratury

Kancelaria Prezydenta w poniedziałek zawiadomiła prokuraturę w sprawie braku trzech zabytkowych obiektów: dwóch obrazów i figurki w zasobach kancelarii - poinformowała szefowa biura prasowego prezydenta Katarzyna Adamiak-Sroczyńska.
Share
Pałac Prezydencki w Warszawie
Pałac Prezydencki w WarszawieŹródło: fotolia, Fot: Silvia Crisman
d30w0mz

Jak powiedziała, w marcu, gdy prezydentem był Bronisław Komorowski, Kancelaria Prezydenta odnotowała brak trzech obiektów zabytkowych: dwóch obrazów i figurki, które należały do "zasobów własnych" prezydenckiej kancelarii.

Adamiak-Sroczyńska powiedziała, że w Pałacu Prezydenckim przeprowadzono inwentaryzację, gdyż tam te zabytki były przypisane. - Nie znaleźliśmy ich, więc została zlecona inwentaryzacja we wszystkich obiektach należących do kancelarii i ona trwa. Nie mamy więc pewności, że te obiekty się nie odnajdą - dodała.

Szefowa biura prasowego prezydenta powiedziała, że w związku z informacjami, że na portalu aukcyjnym pojawił się obraz, który przypomina brakujący w zasobach kancelarii obraz, zdecydowano o zgłoszeniu sprawy prokuraturze. Potwierdziła, że chodzi o "Gęsiarkę" Romana Kochanowskiego. - Rama jest podobna, obraz jest podobny. Jednak my dysponujemy jedynie zdjęciem katalogowym. Nie mamy w 100 proc. pewności, że jest to ten sam obraz. Ponieważ jednak znalazł się na aukcji, nie mogliśmy zwlekać z zawiadomieniem prokuratury - powiedziała.

d30w0mz

Były szef kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacek Michałowski powiedział PAP, że na początku bieżącego roku dostał informację o zaginięciu obrazu i figurki. - Rozpoczęliśmy poszukiwania - podkreślił. Zapewnił, że sprawa była zgłoszona. Wiedziało o tym Biuro Ochrony Rządu i służby Kancelarii Prezydenta odpowiedzialne za inwentaryzację.

- Wyglądało na to, że to nie jest bardzo wartościowy obraz, więc nie robiliśmy z tego wielkiego problemu i szukaliśmy na własną rękę. Jeśli to jest wartościowy obraz, to prokuratura powinna się tym zająć - zaznaczył Michałowski.

d30w0mz

Podziel się opinią

Share
d30w0mz
d30w0mz
Więcej tematów