Gdzie na długi weekend? Pomysły na wycieczkę w sierpniu 2022
Już w najbliższy poniedziałek, 15 sierpnia wypada podwójne święto, które dla wielu Polaków oznacza dodatkowy dzień wolny. Długie weekendy zachęcają do podróżowania i poznawania lokalnych atrakcji turystycznych. Gdzie udać się na długi weekend sierpniowy? Poznaj nieoczywiste kierunki podroży w Polsce.
11.08.2022 11:46
Miejscowości nadmorskie cieszą się od wielu lat niesłabnącą popularnością w trakcie krótszych i dłuższych urlopów Polaków. W tym roku również wielu rodaków wybiera się nad morze. Tłumy turystów w nadbałtyckich miejscowościach mogą jednak zniechęcać do podróżowania. Gdzie w takim razie wybrać się na długi weekend w sierpniu? Alternatywą są góry, jeziora i niewielkie miejscowości.
Gdzie na długi weekend w sierpniu? Południe Polski zachwyca historią i przyrodą
Małopolska, Śląsk, województwa opolskie i świętokrzyskie - południe Polski ma naprawdę sporo do zaoferowania. Wielu turystów na długi weekend sierpniowy celuje w miejscowości górskie, w tym Zakopane. Stolica polskiego taternictwa jest niemal przez cały rok oblegana przez turystów. Wyjątku nie stanowią letnie urlopy. Gdzie pojechać na długi weekend, by uniknąć tłumów?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Jura Krakowsko-Częstochowska
Ten region ma naprawdę wiele do zaoferowania, zwłaszcza podczas długiego weekendu sierpniowego. Teren rozciągający się od Częstochowy aż po Kraków zachęca turystów do zwiedzania zarówno poprzez piękny krajobraz, jak i niezliczoną ilość zabytków architektury. Nie sposób nie wspomnieć, o leżącym w województwie śląskim klasztorze na Jasnej Górze, historycznych zamkach, rozsianych po niemal całej krainie, w tym zamku Ogrodzieniec, Tenczyn, Rabsztyn czy Pilcza. Jura Krakowsko-Częstochowska to doskonałe miejsce na długi weekend z dziećmi. Oprócz miejsc historycznych znaleźć w niej można także piękne krajobrazy, które swój urok zawdzięczają skałom wapiennym. Idealnym miejscem na krótką podróż może okazać się Ojcowski Park Narodowy, zachwycający leśnym otoczeniem oraz skrytymi w skałach jaskiniami. Inną, unikatową atrakcją na mapie południowej Polski jest Pustynia Błędowska. Wejście na jej teren bez ograniczeń oferuje miejscowość Klucze. Długi weekend sierpniowy można więc spędzić na łonie natury, wśród niepowtarzalnego mikroklimatu tej części południa Polski.
- Bochnia i Wieliczka – kopalnie soli
Długi weekend sierpniowy można spędzić także na prawdziwej podróży w głąb ziemi. Dwie kopalnie soli kamiennej stanowią jedne z najstarszych tego typu zakładów przemysłowych na świecie. Co więcej, obie zabytkowe kopalnie są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podróż do bocheńskiej lub wielickiej żupy to przygoda, która niesie za sobą korzyści zdrowotne – za sprawą jedynego w swoim rodzaju, solnego mikroklimatu. Kopalnia Soli w Bochni dodatkowo oferuje nocleg w jednej z wielu znajdujących się w tym miejscu komór.
- Gdzie na długi weekend sierpniowy Małopolska - góry, zalewy, lasy
Gdzie wyjechać na długi weekend w sierpniu na południu Polski? Miłośnicy górskich wycieczek z pewnością docenią piękne, ale i wymagające trasy korony gór Małopolski. Długi weekend z dziećmi można zaś spędzić na wyprawie po Górach Świętokrzyskich, a na osoby podróżujące w stronę Śląska czekają pasma Beskidu Śląskiego. W przypadku ciepłego urlopu, warto też rozważyć wyjazd nad wodę: Jezioro Rożnowskie w Małopolsce, Zalew Rybnicki na Śląsku, Jezioro Nyskie w Opolskim, czy kąpieliska w Świętokrzyskim.
Gdzie jechać na długi weekend sierpniowy? Atrakcje turystyczne Polski Centralnej
Środek Polski może również zaskakiwać bogactwem atrakcji. Oprócz miejskich metropolii region ten posiada także zapierające dech zabytki oraz urokliwe, malownicze krajobrazy. Długi, sierpniowy weekend w Polsce Centralnej można spędzić aktywnie, ale także na odpoczynku.
- Uniejów i województwo łódzkie
Niewielkie miasteczko od kilku lat stanowi popularny kierunek wśród turystów i kuracjuszy. Wszystko za sprawą źródeł termalnych, które zasilają znajdujące się w miejscowości baseny. Zachwyca także XIV-wieczny zamek, otoczony parkiem z XIX wieku. Uniejów zaprasza do siebie przez cały rok, jednak długi weekend sierpniowy jest doskonałą okazją, by odwiedzić miasto, będąc w trasie do Warszawy lub Łodzi - podróż z tych dużych, turystycznych metropolii z Uniejowa zajmuje niecałe 2 godziny samochodem.
- Puszcza Kampinoska i Żelazowa Wola
Kampinoski Park Narodowy położony w województwie mazowieckim stanowi doskonałą odskocznię dla osób na co dzień żyjących w miejskim zgiełku. Wyznaczone trasy piesze i rowerowe pozwalają zaplanować atrakcje dla całej rodziny. W Kampinosie zachwyca fauna oraz flora. Puszcza Kampinoska w długi, sierpniowy weekend może także stanowić ucieczkę od upału i słońca. Niecałe 30 kilometrów od terenu znajduje się Żelazowa Wola – miejsce narodzin Fryderyka Chopina. W miejscowości warto zatrzymać się na dłużej, by zwiedzić muzeum poświęcone kompozytorowi, przejść się po ogrodzie otaczającym dworek i wsłuchać się w chopinowskie utwory, rozbrzmiewające wśród koron drzew.
- Ziemia Łowicka
Polska centralna to nie tylko atrakcje krajobrazowe, ale także miejsca historyczne. Planując długi weekend sierpniowy w regionie, nie sposób nie wspomnieć o Skansenie Ziemi Łowickiej w Maurzycach oraz samym Łowiczu. Miasteczko jest skarbnicą autentycznej kultury ludowej - można w nim zobaczyć prawdziwą sztukę folkloru: malowane chatki, tradycyjne stroje, sztukę łowicką.
Gdzie w Polsce na długi weekend sierpniowy? Pomysły na weekend na Północy
Wyjazd na północ Polski w długi weekend sierpniowy nie musi oznaczać wcale tłumnie odwiedzanych, nadmorskich miejscowości. Warto spojrzeć w stronę Kaszub, mazurskich Jezior, Borów Tucholskich i Podlasia. Gdzie spędzić weekend i 15 sierpnia?
- Kaszuby – region kulturowy z historią
Leżące na Pomorzu terytorium oferuje atrakcje dla aktywnych oraz urlopowiczów. Na Kaszubach warto zobaczyć Bory Tucholskie, udać się w trasę tzw. Drogą Kaszubską, czy poznać tradycję autochtonicznych mieszkańców Pomorza. Nie sposób nie wspomnieć także o Trójmieście, wydmach w Łebie, zamku w Bytowie. Kaszuby mają wiele do zaoferowania, a długi weekend sierpniowy jest świetną okazją do poznania tego regionu.
- Śladami krzyżackich zamków
Kolejnymi atrakcjami, wartymi uwagi podczas planowania podróży w długi weekend są historyczne zamki zakonu Krzyżaków. Ten najbardziej znany znajduje się w Malborku, jednak warto udać się w podróż nieco dalej: do oddalonego o około 40 kilometrów zamku komturów krzyżackich Gniew, zamku w Kwidzynie lub nieco dalej – do zamku krzyżackiego w Bytowie.
- Mazury w sierpniu i przez cały rok
Polska Północna to także królestwo jezior. To doskonały kierunek na długi weekend sierpniowy dla miłośników wszelkich sportów wodnych, żeglarstwa i kajaków. Na całym pojezierzu znajduje się około 2700 jezior, które oferują piękne, sielskie widoki i morze atrakcji rekreacyjnych. Mazury to przede wszystkim dzika natura, jednak znajduje się tam także piękna architektura, w tym zamki w Reszlu i Kętrzynie, czy zabytkowe kościoły starowierców we wsi Wojnowo.