Gdzie można się kąpać? Są jasne zasady
Lato trwa, a coraz wyższe temperatury sprawiają, że wielu Polaków wybiera się na wypoczynek nad akweny wodne. Gdzie można się kąpać? Okazuje się, że nie wszędzie można wchodzić do wody.
30.06.2022 16:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Coraz lepsze warunki atmosferyczne sprawiają, że szukamy możliwości na to, gdzie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Wiele osób korzysta z okolicznych parków, gdzie stara się ochłodzić w cieniu drzew. Popularne są także wyjazdy nad akweny wodne.
Tam Polacy nie tylko opalają się na plaży, ale ochłody szukają w wodzie. Czy wszędzie można się kąpać? Okazuje się, że nie. Ważny jest zdrowy rozsądek i to, byśmy znali swoje możliwości, wchodząc do wody. Warto także znać teren. W akwenach - zwłaszcza w miejscach niestrzeżonych przez ratowników - mogą znaleźć się nagłe uskoki na dnie.
Gdzie można się kąpać?
Warto wybrać strzeżone kąpieliska. To miejsca, gdzie ratownicy wodni obserwują to, co dzieje się w wodzie i w razie potrzeby interweniują, by ratować potrzebujących. To oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się.
Najczęściej są ustanawiane przy naturalnych zbiornikach wodnych, jak jeziora, morza lub rzeki. Na strzeżonych kąpieliskach o bezpieczeństwo osób kąpiących się dbają ratownicy wodni. Tam badan też jest woda przez GIS, a także ratowników.
Kiedy nie można wejść do wody?
Ratownicy na kąpieliskach wodnych sprawdzają panujące warunki i wywieszają białą lub czerwoną flagę. Biała oznacza, że warunki są na tyle bezpieczne, że można wejść do wody. Czerwona to kategoryczny zakaz kąpieli.
Kiedy nie można wejść do wody?
- temperatura wody wynosi poniżej 14 °C;
- widoczność jest ograniczona do 50 m;
- szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta;
- występują fale powyżej 70 cm, z pojawiającymi się pienistymi, białymi grzywami;
- występują silne prądy wsteczne;
- trwa akcja ratownicza;
- prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s;
- występuje chemiczne lub biologiczne skażenie wody;
- występują wyładowania atmosferyczne.