Gdzie można się kąpać. Oto zamknięte kąpieliska
W piątek zakończył się rok szkolny, a co za tym idzie oficjalnie rozpoczęły się wakacje. To czas, gdy sporo czasu spędzamy nad wodą, która jest regularnie badana.
25.06.2022 | aktual.: 25.06.2022 11:33
Wysokie temperatury powietrza sprawiają, że Polacy wyjeżdżają wypoczywać nad wodą. To jeden z najlepszych i najbardziej popularnych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Nad wodą trzeba jednak uważać, by wyjazd nie zakończył się tragedią. Choć pogoda sprzyja do tego, by ochłodzić się w wodzie, to nie zawsze jest to możliwe.
Wody na kąpieliskach w Polsce są regularnie badane przez sanepid. Raporty publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Woda sprawdzana jest m.in. pod względem zagrożeń mikrobiologicznych, w tym występowania zakwitu sinic.
Gdzie nie można się kąpać?
Z raportów opublikowanych na stronie GIS wynika, że w Polsce nie można się kąpać na trzech kąpieliskach. Są to:
- Kąpielisko Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim,
- Kąpielisko Malta w Poznaniu,
- Przedbórz (woj. łódzkie).
Jaki jest powód zamknięcia kąpielisk? Woda nieprzydatna jest do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne. Przyczyną jest wykrycie bakterii Escherichia coli i Enterokoki. Z kolei na zbiorniku Malta w Poznaniu zakwitły sinice. Dodajmy, że otwarte zostało kąpielisko Gdańsk Stogi.
Temperatura wody w Bałtyku
Wakacje dopiero się rozpoczęły, a już wiele osób wyjechało na wakacje. Jaka jest temperatura wody w Bałtyku? IMGW bada ją w kilku najpopularniejszych miejscach wypoczynku w naszym kraju.
Temperatura wody w Bałtyku (za IMGW-PIB):
- Świnoujście - 18,6°C
- Międzyzdroje - 17,2°C
- Kołobrzeg - 18,3°C
- Ustka - 17,6°C
- Władysławowo - 19,6°C
- Hel - 18,6°C
- Puck - 21,5°C