PolskaGdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW dla zachodniej i południowej części kraju

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW dla zachodniej i południowej części kraju

IMGW podnosi ostrzeżenia przed burzami i gradem. Alerty drugiego stopnia obowiązują już w kolejnych województwach. Występują również upały. To doprowadza do anomalii. W miastach oddalonych od siebie o ok. 70 km było 14 stopni Celsjusza różnicy.

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW dla zachodniej i południowej części kraju
Źródło zdjęć: © PAP

13.06.2020 | aktual.: 13.06.2020 23:40

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami oraz gradem. Alerty 1. stopnia zostały wydane dla siedmiu województw: podkarpackiego małopolskiego, śląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego.

Gdzie jest burza? IMGW wydaje ostrzeżenia

Dodatkowo ostrzeżenia 2. stopnia obowiązują dla południowych powiatów woj. zachodniopomorskiego oraz północnych woj. lubuskiego, a także zachodnich woj. dolnośląskiego. Komórki burzowe zaczęły się bardzo szybko rozrastać.

Przeczytaj: Alert pogodowy. IMGW: już tworzą się komórki burzowe. Możliwe trąby powietrzne

Sumy opadów mogą osiągnąć 50 mm, a porywy wiatru do 80 km/h. Lokalne podtopienia wystąpiły w Gorzowie Wielkopolskim. W ciągu dwóch godzin spadło tam 66mm deszczu. Pod tym linkiem można śledzić gdzie jest burza.

Zobacz także: Grzegorz Schetyna o wyborze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: dzisiaj jesteśmy mądrzejsi

RCB wysyła alerty SMS

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłało alerty SMS z ostrzeżeniami dla mieszkańców. "Intensywne opady deszczu i burze z gradem. Przygotuj się na możliwe podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - brzmiał komunikat.

Po godz. 19. IMGW podało, że skończyły się burze na Dolnym Śląsku. Słabnąć zaczęły na Podkarpaciu, ale wciąż możliwe były lokalne opady deszczu. W woj. zachodniopomorskim, opolskim i lubelskim padał deszcz i grad.

Około godz. 21.30 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował, że "wydajna komórka opadowa z woj. lubuskiego odsuwa się poza obszar Polski". Burze wciąż były obecne na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Podkarpaciu. Przez kilka najbliższych godzin mogły z kolei tworzyć się komórki burzowe na południu i południowym zachodzie Polski.

Internauci dzielą się filmami z burzami

W mediach społecznościowych pojawiły się filmy z burzami i gradem.

W woj. zachodniopomorskim strażacy musieli zmagać się z drzewem, które zablokowało drogę między Golicami a Klępiczem. Z kolei w Cedyni woda wdarła się do kilku piwnic - podaje radioszczecin.pl. W Strzelcach Opolskich zalany został wiadukt.

Nie tylko burze gradem. Upały od poranka

Od samego rana było również gorąco. W wielu miejsca temperatura nie spadła poniżej 20 stopni. Na Kasprowym Wierchu temperatura była taka sama, jak nad morzem w Kołobrzegu. Gorąca i duszna pogoda niekorzystnie wpływa na organizm człowieka.

Sytuacja doprowadziła do anomalii. W Słubicach o godz. 14 było 32,4 stopnie Celsjusza. W tym samym momencie we wspomnianym Gorzowie Wlkp., gdzie przeszła burza, było 18,2 st. C.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (127)