Trwa ładowanie...

Alert pogodowy. IMGW: już tworzą się komórki burzowe. Możliwe trąby powietrzne

Pogoda może być niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami z gradem. Alerty dotyczą 10 województw, ale ich zakres może zostać rozszerzony. Musimy być przygotowani na nawałnice z wiatrem do 100 km/h, ulewy, a nawet trąby powietrzne.

Alert pogodowy. IMGW: już tworzą się komórki burzowe. Możliwe trąby powietrzne
d4g3qxo

Ostrzeżenia IMGW 1. stopnia przed burzami z gradem dotyczą całego pasa południowego. Chodzi o województwa: lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie, ale również o południowe powiaty województw: wielkopolskiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego.

Ostrzeżenia - wyższego - 2. stopnia IMGW wydał dla Szczecina i południowych powiatów woj. zachodniopomorskiego oraz północnych woj. lubuskiego, a także zachodniej części woj. dolnośląskiego.

Gwałtownym burzom towarzyszyć będą ulewy.

d4g3qxo

Pogodę w Polsce kształtował będzie obszar obniżonego ciśnienia związany z ośrodkiem niżowym znad Rumuni, a w ciągu dnia w pasie środkowym i południowym uaktywniał się będzie front atmosferyczny - wyjaśniają w ostrzeżeniu dla Wirtualnej Polski synoptycy Biura Prognoz Cumulus.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Podczas najgwałtowniejszych, popołudniowych i wieczornych burz, z intensywnym, chwilami ulewnym deszczem oraz gradem, wiatr może osiągać w porywach prędkość do 100 km/h.

Burze mogą przyjmować charakter lokalnych, niebezpiecznych nawałnic, a nawet nie wyklucza się miejscami pojawienia trąb powietrznych - alarmują nasi eksperci.

Pierwsze komórki burzowe zaczęły tworzyć się po południu m.in. na granicy Wielkopolski, Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

W nocy burze wciąż mogą występować w centrum i na zachodzie. Bezpieczniej będzie tylko we wschodniej części Pomorza, na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. W niedzielę burz muszą spodziewać się nadal mieszkańcy krańców południowych.

Pogoda. Co oznaczają stopnie ostrzeżeń IMGW?

Pierwszy - najniższy stopień ostrzeżenia - oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Drugi (z trzech stopni ostrzeżeń) oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność i śledzenie komunikatów.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4g3qxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3qxo
Więcej tematów