Trwa ładowanie...
d4n7777

Gdzie dziś można spotkać Andrzeja Dudę - nowego prezydenta?

Ceremonia objęcia urzędu przez nowego prezydenta rozpoczęła się w Sejmie. Później uroczystość przeniesie się do Archikatedry Jana Chrzciciela, pałacu Prezydenta i na plac Piłsudskiego. Na koniec nowy prezydent pojawi się w Pałacu Prezydenckim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdzie dziś można spotkać Andrzeja Dudę - nowego prezydenta?
(WawaLove.pl)
d4n7777

O godz. 10.00 w Sejmie odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, przed którym Andrzej Duda, w towarzystwie małżonki, złożył przysięgę. Pojawiła się również para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy. Po wygłoszeniu przez Andrzeja Dudę orędzia, nowa para prezydencka spotkał się z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Na terenie Sejmu nowo zaprzysiężony prezydent kraju złożył kwiaty przed tablicami upamiętniającymi byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Udał się również pod tablicę upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Andrzej Duda spotka się także z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. O godz. 11.15 opuści budynek Sejmu i uda się do Archikatedry Jana Chrzciciela.

Msza w archikatedrze

Uroczystość kościelna rozpocznie się o godz. 11.50. Mszy świętej będzie przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. Po mszy para prezydencka złoży kwiaty na grobie prezydenta Gabriela Narutowicza, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, na grobach prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Józefa Glempa.

d4n7777

Odznaki dla Dudy

W Zamku Królewskim o godz. 14.00 rozpocznie się uroczystość przekazania prezydentowi dwóch odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Parę prezydencką przywita dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund. Zaplanowane jest również wystąpienie Andrzeja Dudy.

Pieszo do Pałacu

Prawdopodobnie prezydent trasę od Zamku Królewskiego do Pałacu Prezydenckiego pokona na piechotę. O godz. 15.00 para prezydencka zostanie uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego. Złożą również kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

d4n7777

Przejęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi

O godz. 15.30 uroczystości przeniosą się na plac Piłsudskiego, gdzie prezydent Duda przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP i złoży kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Później Andrzej Duda prawdopodobnie pieszo dotrze do Pałacu Prezydenckiego, gdzie o godz. 16.10 wygłosi kolejne przemówienie.

Utrudnienia w ruchu

Zarząd Transportu Miejskiego nie przewiduje większych zmian w komunikacji i utrudnień w ruchu. Mimo wszystko takowe mogą się pojawiać "na bieżąco". W związku z uroczystościami, przez cały czwartek z ruchu zostanie wyłączony parking przed Dowództwem Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego. Zakaz parkowania będzie obowiązywał na ul. Królewskiej, wzdłuż Ogrodu Saskiego i na odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego (po obu stronach), ul. Krakowskie Przedmieście (za skwerem Adama Mickiewicza), na odcinku od Kościoła Seminaryjnego do ul. Bednarskiej) oraz na ul. Fredry.

Przeczytaj też: Weekendowe zmiany na Trasie AK

d4n7777

Podziel się opinią

Share
d4n7777
d4n7777
Więcej tematów