Trwa ładowanie...
didcwjq

Gdyńskie murale można oglądać w Instytucie Kultury Google

Google docenił gdyński festiwal „Traffic Design”. Festiwalowe murale będą udostępnione w ramach internetowego projektu „Instytut Kultury Google”. Tym samym prace dołączyły do elitarnego grona skarbów światowej kultury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdyńskie murale można oglądać w Instytucie Kultury Google
(Materiały prasowe)
didcwjq

- Googl sam się do nas zwrócił z zaproszeniem, gdy tylko projekt google street art ruszył. Prace nad robieniem zdjęć, opisów murali oraz artystów trwały trwały dość długo. W pracy pomogło nam wielu wolontariuszy – mówi Wirtualnej Polsce Monika Domańska, jedna z organizatorek Traffic Design.

Mural to jeden z rodzajów sztuki monumentalnej. Zazwyczaj występuje jako wielkoformatowe malarstwo ścienne. Takie prace w zależności od intencji twórcy mogą mieć charakter reklamowy lub impresywny. Od kilku lat tej formie ekspresji dedykowany jest gdyński.

Serwis wzbogaci się o prace, które powstały podczas dwóch ostatnich edycji gdyńskiego festiwalu „Traffic Designe”. Festiwal opiera się na idei zapraszania artystów, którzy zmieniają oblicze elewacji miejskich budynków. Wykonawcy projektują oraz wykonują prace w całości nawiązujące do klimatu i architektury miasta. Nie są to oderwane od kontekstu urbanistycznego obrazy „wklejone" w przestrzeń, ale integralne projekty współgrające z układem i charakterem dzielnicy i budynków. W internetowej galerii znajdą się prace ABCDEF, S.C. Szymana, M-City, Alekseya Kislowa, Basika, Krik Konga i Knarfa. Do galerii dołączył także projekt, który powstał na przystanku Gdynia Redłowo. Rękę przyłożyli do niego Jacek Wielebski, Filip Kozarski i Jay Pop.

didcwjq

Instytut Kultury jest projektem rozwijanym od 2011 roku przez firmę Google. Celem instytutu jest prezentacja zróżnicowanego dziedzictwa kulturowego w internecie i udostępnianie go użytkownikom na całym świecie. W witrynie internetowej można znaleźć m.in. renesansową kolekcję obrazów londyńskiej National Gallery, Bramę Babilonu z muzeum Pergameńskiego w Berlinie oraz obraz „Straż Nocna" Rembrandta z Rijksmuseum. Są one uzupełnione o komentarze ekspertów, przewodniki audio, mapy, notatki i inne szczegółowe informacje.

Informacja o włączeniu gdyńskich murali do projektu Google jest bardzo korzystna dla miasta. Pozwoli ona bowiem dodatkowo wypromować Gdynię oraz przyciągnąć osoby zainteresowane wielkoformatową sztuką.

didcwjq

Podziel się opinią

Share
didcwjq
didcwjq
Więcej tematów