PolskaGdynia walczy z cukrzycą. Przebadają stan zdrowia 30 tys. gimnazjalistów

Gdynia walczy z cukrzycą. Przebadają stan zdrowia 30 tys. gimnazjalistów

W Gdyni ruszyła druga edycja akcji "Pozdro". Uczniowie klas I ze wszystkich gdyńskich gimnazjów zostaną przebadani pod kątem ogólnego stanu zdrowia oraz ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Gdynia walczy z cukrzycą. Przebadają stan zdrowia 30 tys. gimnazjalistów
Źródło zdjęć: © WP.PL | Tomasz Gdaniec

16.09.2014 13:32

Na świecie dramatycznie wzrasta ilość osób chorych na cukrzycę. Liczba zdiagnozowanych pacjentów dawno przekroczyła 382 mln. W Polsce stwierdzono już ponad 3 mln przypadków. Cukrzyca typu 2 dotyka w szczególności osoby młode poniżej 18 roku życia. W związku z tym gdyński magistrat wraz z Fundacją Medicover rozpoczął drugi rok akcji badania stanu zdrowia uczniów I klas gimnazjalnych.

- Cieszymy się bardzo, że realizacja projektu, obudowanego zarówno informacją dla rodziców, uczniów jak i szkół rozpoczęła się w Gdyni. Z początkiem nowego roku szkolnego ruszy się kolejny etap i mamy nadzieję, że przyłączy się do niego jeszcze większa liczba młodzieży - powiedziała Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni.

Program stawia sobie, jako cel poprawę zdrowia uczniów oraz walkę z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca. Działania opierają się na trzech elementach. Pierwszym z nich jest 20-minutowe bezinwazyjne badanie 14-latków w szkole. Drugim etapem są prelekcje dotyczące zdrowego stylu życia adresowane do nauczycieli. W ramach trzeciego kroku bezpłatną dwuletnią opieką indywidualną obejmowani są uczniowie o podwyższonym stopniu ryzyka. Dodatkowo dla rodzin objętych opieką organizowane są specjalne warsztaty edukacyjne.

- Wyniki badań uświadamiają nam, że wśród młodzieży w wieku gimnazjalnym występuje poważne ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i inne choroby cywilizacyjne. Wynika to przede wszystkim ze złej diety i braku aktywności fizycznej. W wieku 12-14 lat kształtują się nawyki żywieniowe i jest to najwyższa pora na to, by odwrócić niekorzystne tendencje - powiedział Marcin Radziwiłł, prezes zarządu Fundacji Medicover.

Organizatorzy chcą w ciągu pięciu lat przebadać ponad 30 tys. dzieci pod kątem chorób cywilizacyjnych. Akcja daje szanse na usunięcie złych nawyków żywieniowych oraz zmianę stylu życia. Oznacza to, że wiele osób znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka będzie miało szansę na uniknięcie np. cukrzycy i normalne życie.

Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie wprowadzono kompleksowe badania uczniów na tak dużą skalę.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)