Trwa ładowanie...

#GdybyNieKsiążka. Jurek Owsiak wybrał "Elementarz" Mariana Falskiego

Musiał wybrać jedną książkę. Wybrał "Elementarz" Mariana Falskiego. - Wiersz zamieszczony na samym końcu - "Paweł i Gaweł" Aleksandra Fredry - mógłby być dzisiaj treścią polskiego pacierza dla wszystkich Polaków, którzy zasypiając, chcą rano wstać lepsi, pogodniejsi, omijając wszechobecnego focha i wzajemne złości - mówi Jurek Owsiak.

Share
#GdybyNieKsiążka. Jurek Owsiak wybrał "Elementarz" Mariana FalskiegoŹródło: Archiwum prywatne
d16hhu8

- "Elementarz" Mariana Falskiego to dla mnie najbardziej niezwykłe dzieło literackie w kategorii poznawania alfabetu, liter, wyrazów i słów. Zapadły mi absolutnie w pamięci opowiadania bohaterów zielonego "Elementarza". Utrwalił we mnie poczucie estetyki opartej na fantastycznych, ciepłych rysunkach, które cudownie oddały kolor naszych miast, wsi, dróg, czterech pór roku i wszystkich najbardziej ważnych zawodów świata, jak chociażby rolnik, hutnik, piekarz czy żołnierz - mówi Jurek Owsiak.

Dodaje: - Jest to jedyna książka, która także fizycznie czterema porami roku we mnie tkwi. Jedyna, która tak mocno była ze mną przez prawie cały rok szkolny i której wiersz zamieszczony na samym końcu - "Paweł i Gaweł" Aleksandra Fredry - mógłby być dzisiaj treścią polskiego pacierza dla wszystkich Polaków, którzy zasypiając, chcą rano wstać lepsi, pogodniejsi, omijając wszechobecnego focha i wzajemne złości. Mówiąc krótko - nie rób drugiemu, co tobie niemiłe.

- Uwielbiam trzymać tę książkę w ręku. I choć to reprint, to nadal powoduje dreszcze emocji i wspaniałe doznania - zauważa Owsiak.

Źródło: Archiwum prywatne

Swoje ulubione książki wybrali też m.in.: Katarzyna Bonda, Marta Żmuda Trzebiatowska, Katarzyna Zielińska i Roman Giertych. A jaka jest najważniejsza książka w Twoim życiu? Czekamy na tytuły i zdjęcia na #dziejesię.

Zobacz: #GdybyNieKsiążka: naczelni WP i O2 opowiadają ulubionych książkach

60 procent Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki. Razem możemy to zmienić! Wirtualna Polska dedykuje akcję #GdybyNieKsiążka Oldze Tokarczuk, laureatce Literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. Jeśli uważacie, że czytanie jest dobre, przyłączcie się do naszej akcji i opowiedzcie światu o swojej ulubionej książce, oznaczając wpis w mediach społecznościowych hasztagiem #GdybyNieKsiążka.

d16hhu8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16hhu8
d16hhu8
Więcej tematów