#GdybyNieKsiążka. Jurek Owsiak wybrał "Elementarz" Mariana Falskiego
Musiał wybrać jedną książkę. Wybrał "Elementarz" Mariana Falskiego. - Wiersz zamieszczony na samym końcu - "Paweł i Gaweł" Aleksandra Fredry - mógłby być dzisiaj treścią polskiego pacierza dla wszystkich Polaków, którzy zasypiając, chcą rano wstać lepsi, pogodniejsi, omijając wszechobecnego focha i wzajemne złości - mówi Jurek Owsiak.
21.11.2019 | aktual.: 28.03.2022 13:39
- "Elementarz" Mariana Falskiego to dla mnie najbardziej niezwykłe dzieło literackie w kategorii poznawania alfabetu, liter, wyrazów i słów. Zapadły mi absolutnie w pamięci opowiadania bohaterów zielonego "Elementarza". Utrwalił we mnie poczucie estetyki opartej na fantastycznych, ciepłych rysunkach, które cudownie oddały kolor naszych miast, wsi, dróg, czterech pór roku i wszystkich najbardziej ważnych zawodów świata, jak chociażby rolnik, hutnik, piekarz czy żołnierz - mówi Jurek Owsiak.
Dodaje: - Jest to jedyna książka, która także fizycznie czterema porami roku we mnie tkwi. Jedyna, która tak mocno była ze mną przez prawie cały rok szkolny i której wiersz zamieszczony na samym końcu - "Paweł i Gaweł" Aleksandra Fredry - mógłby być dzisiaj treścią polskiego pacierza dla wszystkich Polaków, którzy zasypiając, chcą rano wstać lepsi, pogodniejsi, omijając wszechobecnego focha i wzajemne złości. Mówiąc krótko - nie rób drugiemu, co tobie niemiłe.
- Uwielbiam trzymać tę książkę w ręku. I choć to reprint, to nadal powoduje dreszcze emocji i wspaniałe doznania - zauważa Owsiak.
Swoje ulubione książki wybrali też m.in.: Katarzyna Bonda, Marta Żmuda Trzebiatowska, Katarzyna Zielińska i Roman Giertych. A jaka jest najważniejsza książka w Twoim życiu? Czekamy na tytuły i zdjęcia na #dziejesię.
60 procent Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki. Razem możemy to zmienić! Wirtualna Polska dedykuje akcję #GdybyNieKsiążka Oldze Tokarczuk, laureatce Literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. Jeśli uważacie, że czytanie jest dobre, przyłączcie się do naszej akcji i opowiedzcie światu o swojej ulubionej książce, oznaczając wpis w mediach społecznościowych hasztagiem #GdybyNieKsiążka.