Trwa ładowanie...
06-06-2009 14:00

"Gdyby nie Solidarność, mur berliński by nie upadł"

Gdyby nie Solidarność w Polsce, upadek muru berlińskiego w Niemczech nie byłby możliwy - powiedział burmistrz Berlina Klaus Wowereit, który razem z prezydent polskiej stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz uczestniczył w inauguracji imprezy pod hasłem "20 lat wolności - Niemcy dziękują!".

"Gdyby nie Solidarność, mur berliński by nie upadł"Źródło: PAP
d3hm14i
d3hm14i

Imprezę - na którą składają się m.in. wystawa fotografii, koncerty i projekcje filmów - zorganizowano przed kościołem Wizytek na Krakowskim Przedmieściu pod patronatem niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- 20 lat temu upadł mur berliński. Dzięki milionom odważnych ludzi z Polski stało się to możliwe. Ruch Solidarności przyczynił się do tego, że także Niemcy nabrali odwagi i wyszli na ulice - powiedział polskim dziennikarzom burmistrz Berlina.

Z kolei Gronkiewicz-Waltz oceniła, że impreza "20 lat wolności - Niemcy dziękują!" to wspaniała propozycja ze strony Niemców, będąca przykładem ludzkiej otwartości i przyjaźni. - Niemcy dziękują, ponieważ to między innymi dzięki nam mają dzisiaj swoją wolność - powiedziała prezydent Warszawy.

Jak przypomnieli organizatorzy imprezy na specjalnych ulotkach informujących o przedsięwzięciu, w 2009 r. "obchodzimy 20. rocznicę zdobytej w 1989 roku wolności, upadku żelaznej kurtyny i muru berlińskiego. Dzięki wydarzeniom 1989 roku Europa odzyskała swoją jedność".

d3hm14i

"Ruchy obywatelskie w Polsce, na Węgrzech i w byłej Czechosłowacji doprowadziły do upadku dyktatur i otworzyły bramę do wolności. 20 lat po upadku żelaznej kurtyny i muru berlińskiego Niemcy pragną za to podziękować swoim sąsiadom i przyjaciołom. Bez nich zjednoczenie Niemiec byłoby nie do pomyślenia" - napisano.

"20 lat wolności - Niemcy dziękują!" to impreza trzydniowa. W sobotę, niedzielę i poniedziałek na placu przed kościołem Wizytek zwiedzać będzie można trzy pawilony.

Pierwszy jest poświęcony historii - na archiwalnych fotografiach, we fragmentach filmów dokumentalnych oraz audycji radiowych i telewizyjnych przypominane są wydarzenia sprzed 20 lat.

Ekspozycja w pawilonie drugim dotyczy teraźniejszości - wspólnych polsko-niemieckich przedsięwzięć realizowanych m.in. przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i Instytut Goethego.

d3hm14i

Trzeci pawilon poświęcono przyszłości. Każdy, kto go odwiedzi, ma szansę zrobić sobie zdjęcie i wykonać pocztówkę, na której jako "ambasador wolności" będzie mógł napisać specjalne życzenia. Z prac tych zostanie później wykonany specjalny artystyczny kolaż.

Wieczorem na estradzie przed kościołem Wizytek wystąpi popularna w Niemczech grupa Radiopilot wykonująca pop-rockową muzykę taneczną. Na sobotni wieczór zaplanowano również występ kabaretowy Steffena Moellera.

W niedzielę wczesnym popołudniem na scenie zaprezentuje się orkiestra Sinfonia Iuventus z utworami Ludwiga van Beethovena i Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego.

d3hm14i

Ponadto w niedzielę pokazywane będą filmy - "Mur", będący poetycką impresją znanego dokumentalisty i malarza Juergena Boettchera oraz hit kinowy Wolfganga Beckera "Goodbye Lenin".

Uczestnicy imprezy mogą także wziąć udział w quizie dotyczącym wydarzeń 1989 r.

Szczegółowe informacje o programie trzydniowej imprezy umieszczono na stronie internetowej www.warszawa.diplo.de.

W dniach 13-14 czerwca impreza "20 lat wolności - Niemcy Dziękują!" ma zostać powtórzona na Targu Węglowym na Starym Mieście w Gdańsku.

d3hm14i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hm14i
Więcej tematów