PolskaGdańsk stolicą kreatywnego biznesu. Branża doceniła wsparcie dla startupów

Gdańsk stolicą kreatywnego biznesu. Branża doceniła wsparcie dla startupów

Gdańsk stolicą kreatywnego biznesu. Branża doceniła wsparcie dla startupów
Źródło zdjęć: © Facebook / Inkubator Starter
04.12.2014 17:03, aktualizacja: 07.12.2014 14:49

Wiadomo już, które miasta są najprzychylniejsze nowym inwestycjom. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wyróżniła Gdańsk, Poznań oraz Warszawę. Nagrody zostały wręczone na konferencji ICT Summit w Warszawie.

Gdańsk od kilku lat stara się o tytuł startupowej stolicy Polski. O to miano konkuruje z Warszawą oraz Poznaniem. Startup to specyficzny rodzaj przedsiębiorstw. Zazwyczaj są to firmy z branży nowych technologii, które potrzebują niewielkiej ilości pieniędzy na rozpoczęcie działalności. Ryzyko otwarcia takiego biznesu jest wysokie. Jednak kompensuje je równie wysoka stopa zwrotu. Przypomnijmy, że jako firmy wysokiego ryzyka zaczynały wszystkie znane obecnie portale społecznościowe.

Miasto wspiera nowe technologie od 2005 roku. Utworzono wówczas Gdańską Fundację Przedsiębiorczości. Sześć lat później, w 2010 roku, powstał Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER. Inkubator pomaga ludziom komercjalizować ich pomysły. Zapewnia przestrzeń biurową oraz adres do rejestracji działalności gospodarczej.

- Wyróżnienie to jest dla nas nagrodą oraz wskazówką do dalszych działań. Pokazuje to, że obrana w 2005 roku droga jest właściwa. Startup jest bardzo dobrą drogą rozwoju. Przynosi pozytywne rezultaty i mamy zamiar ją kontynuować - powiedziała Wirtualnej Polsce Emilia Salach, rzecznik prasowy urzędu miejskiego w Gdańsku.

W Gdańsku powstaje coraz więcej firm startupowych, które wygrywają krajową, a nawet międzynarodową rywalizację. Takim przykładem jest CTAdventure. Firma zaczynała swoją działalność w gdańskim inkubatorze. Zrobiło się o nie głośno, gdy pod koniec listopada wygrała w Kopenhadze tytuł Najbardziej Kreatywnego Przedsiębiorcy na Świecie. Otrzymała wówczas nagrodę w postaci 20 tys. dolarów w międzynarodowym konkursie dla branż kreatywnych, Creative Business Cup 2014.

Jury doceniło oprogramowanie edukacyjne Professor Why. Program pozwala uczniom na wirtualne eksperymenty z fizyki oraz chemii. Program łączy w sobie świat rzeczywisty oraz cyfrowy.

Nagrodę wręczono podczas konferencji ICT Summit. Jej celem jest zaprezentowanie kreatywnych osiągnięć polskiego biznesu z ostatniego roku. Wyróżnienia wręczono po raz pierwszy. PARP nie wyklucza, że nagroda będzie miała charakter cykliczny. Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęto.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także