Gdańscy twórcy nagrodzeni Neptunami 2010
Aktorka Maja Komorowska, reżyser i dokumentalista Marcel Łoziński oraz pisarz Paweł Huelle otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny 2010. Uroczystość wręczenia odbyła się w Gdańsku podczas inauguracji Festiwalu Solidarity of Arts.
Neptuny to nagrody miasta Gdańsk wręczane od 2006 r. Przyznawane są one twórcom, którzy w swojej artystycznej działalności nawiązują do gdańskiej tradycji albo współczesności, a ich dorobek zostawia trwały ślad w historii miasta.
Dotychczas nagrody te otrzymali m.in. Andrzej Wajda, Volker Schloendorf, Jan A.P. Kaczmarek, Krystyna Janda i Leszek Możdżer.
Maja Komorowska dziękując za nagrodę zobowiązała się, że nauczy się obsługiwać komputer. Powiedziała, że niedawno nauczyła się wysyłać sms-y.
Organizowany po raz drugi Festiwal Solidarity of Arts nawiązuje w tym roku do 30-lecia Solidarności i 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina. Ma na celu promocję wybitnych artystów i instytucji kultury związanych z Trójmiastem i Pomorzem. Zastąpił on organizowany dotychczas latem w mieście Festiwal Gwiazd.
Głównym wydarzeniem trwającego od 18 sierpnia do 8 września festiwalu będzie widowisko jazzowe, do którego znany pianista Leszek Możdżer zaprosił gwiazdy światowego jazzu. Wraz z polskim muzykiem wystąpią m.in. Nana Vasconcelos (Brazylia), Marcus Miller, John Scofield, Eddie Daniels i Charles Fox (USA). Na scenie pojawią się też Lars Danielsson (Szwecja) i Zohar Fresco (Izrael), z którymi Możdżer utworzył jazzowe trio.
Przed widowiskiem zagraniczni artyści oraz Marek Karewicz uroczyście odcisną swoje dłonie w Alei Gwiazd na Wyspie Ołowianka.
Podczas tegorocznego Festiwalu Solidarity of Arts zaplanowano m.in. premierę symfonii Pawła Mykietyna, napisanej z okazji 30-lecia "Solidarności" (29 sierpnia), operę Giuseppe Verdiego "Makbet" (5 września) w reżyserii Marka Weissa oraz spektakl "Biała Bluzka" Agnieszki Osieckiej (8 września) w adaptacji Magdy Umer.
Głównymi organizatorami Festiwalu Solidarity of Arts są samorząd województwa pomorskiego, miasto Gdańsk oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Maja Komorowska, polska aktorka filmowa i teatralna wystąpiła w filmach najwybitniejszych reżyserów: Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Tadeusza Konwickiego. Przez wiele lat współpracowała z Krzysztofem Zanussim. Razem stworzyli kilkanaście filmów. W czasie stanu wojennego była członkiem Prymasowskiej Rady Pomocy Internowanym i ich Rodzinom.
Reżyser i dokumentalista Marcel Łoziński od 1995 r. jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Autor m.in. "Poste Restante", "Jak to się robi", "89 mm od Europy" i "Wszystko może się przytrafić".
Pochodzący z Gdańska pisarz Paweł Huelle większość swojej twórczości poświęca sprawom związanym z rodzinnym miastem. Za najsłynniejszą jego książkę uważa się debiutancką powieść "Weiser Dawidek" wydaną w 1987 r. Jest autorem kilkunastu książek. Napisał m.in. "Opowiadania na czas przeprowadzki", "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala", "Castorp" i "Ostatnia Wieczerza". W latach 80. związany był z prasą konspiracyjną.