Trwa ładowanie...
10-12-2014 09:21

Gdańscy naukowcy rozwijają nowatorską metodę modelowania w 3D. Są już pierwsze efekty

Badacze z Gdańska rozwijają nowatorską metodę dokumentacji obiektów podwodnych. Udało im się skonstruować modele 3D dwóch statków zalegających na dnie. Pionierską metodą zajmują się wyłącznie Polacy i Amerykanie.

Gdańscy naukowcy rozwijają nowatorską metodę modelowania w 3D. Są już pierwsze efektyŹródło: Narodowe Muzeum Morskie Gdańsk
dq93ds3
dq93ds3

Naukowcy z Narodowego Muzeum Morskiego zastosowali rewolucyjną metodę do przedstawiania wraków leżących na dnie Bałtyku w wersji trójwymiarowej. Leżącym na dnie statkom zrobiono zdjęcia wielkoformatowymi aparatami. Ich obiektywy są tak skonstruowane, że nie zaginają światła. Technologia ta została zastosowana we współpracy z Texas A&M University. W efekcie powstały obrazy, które dokładnie odwzorowują wszystkich powierzchnie wraz z ich nierównościami.

- Fotomozaika jest metodą stosowaną od ponad 30 lat. Zastosowanie technologii fotogrametrycznej pozwala na opracowanie bardzo precyzyjnej dokumentacji. Jest ona niezbędna w archeologii podwodnej. Czym innym jest zdjęcia, a czym innym obraz przestrzenny - powiedział WP Tomasz Bednarz, koordynator projektu.

Odwzorowanie "Porcelanowca" było pierwszą w Polsce próbą wykonania podwodnej dokumentacji 3D stanowiska archeologicznego. Udoskonaleniem tej metody jest model "Glazika". Został on stworzony na podstawie badań podwodnych przeprowadzonych latem i jesienią tego roku.

Prezentowany na filmie model powstał w efekcie wykonania ponad 6 tys. zdjęć - jest on dużo precyzyjniejszy niż jakikolwiek przedstawiany do tej pory model. Wykonywanie tego typu fotografii nie wymaga idealnej pogody. Wystarczy niewielka przejrzystość wody - widoczność na poziomie jednego metra.

dq93ds3

- Celem projektu jest powołanie wirtualnego skansenu. Docelowo mają zostać przygotowane modele 120 obiektów trójwymiarowych. Każdemu z nich będzie towarzyszyć opis statku. Obrazy przedstawiają faktyczny widok, nie zaś wygenerowany komputerowo. Pozwala to osobom, które nie nurkują zobaczyć wraki w całej okazałości - dodał Bednarz.

W tworzeniu modeli 3D podwodnych obiektów zajmują się obecnie tylko dwa ośrodki na świecie - Narodowe Centrum Morskie w Gdańsku oraz Texas A&M University. Obie instytucje są światowymi liderami w dziedzinie budowy podwodnych fotogrametrycznych modeli 3D. Działania polskich badaczy są współfinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dq93ds3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq93ds3
Więcej tematów