Trwa ładowanie...
d18h33r
gazprom

Gazprom przelał 6 miliardów zł PGNiG. Prezes PGNiG potwierdził otrzymanie przelewu

Na konto PGNiG wpłynęło dziś 6 miliardów złotych, które zasądził Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Otrzymanie przelewu potwierdził prezes PGNIG Jerzy Kwieciński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gazprom przelał 6 mld zł PGNiG
Gazprom przelał 6 mld zł PGNiG (Getty Images)
d18h33r

Gazprom przelał pieniądze PGNiG. Prezes potwierdził

Jerzy Kwieciński, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, w mediach społecznościowych potwierdził, że Gazprom wywiązał się z umowy i przelał 6 miliardów złotych na konto polskiej firmy. To efekt wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, w ramach którego rosyjski koncern musiał zwrócić nadpłatę za kupiony przez Polskę surowiec.

"Z zadowoleniem informuję - właśnie otrzymałem potwierdzenie, że pieniądze od Gazpromu są już na naszym koncie PGNiG” - napisał Kwieciński na Twitterze. Informację tę w TVP Info potwierdził Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta. - To jest wielkie zwycięstwo dyplomatyczne i sądowe Polski nad Gazpromem - powiedział.

d18h33r

Za co PGNiG otrzymało pieniądze od Gazpromu?

Przypomnijmy, że obecna formuła cenowa skutkuje tym, że PGNiG płaci za gaz kwoty powyżej cen rynkowych. W 2014 roku polska strona zainicjowała renegocjację stawek. Wówczas brak pozytywnej odpowiedzi ze strony Rosji doprowadził do sporu, który w 2015 trafił do Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie.

Gazprom jeszcze w czerwcu wystosował skargę o uchylenie wyroku, na mocy którego miał wypłacić PGNiG sowitą rekompensatę. Wniosek został jednak odrzucony. Już 30 marca 2020 roku sąd stwierdził, że polski koncern ma prawo domagać się obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku.

Zobacz też: Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18h33r

Podziel się opinią

Share
d18h33r
d18h33r
Więcej tematów