"Gangfluencer". Niepokojące zjawisko w Szwecji
"Gangfluencer" to nowe i niepokojące zjawisko, z jakim boryka się Szwecja. W 2021 roku liczba ofiar śmiertelnych porachunków gangów była rekordowa. W Goeteborgu od kul z rąk 17-latka zginął policjant, w Sztokholmie przypadkowo ranne zostały bawiące się kilkuletnie dzieci. Już o północy w Szwecji zacznie obowiązywać nowe prawo.
31.12.2021 20:09
47 osób zginęło w 330 strzelaninach w 2021 roku w Szwecji. Ponad 110 osób zostało rannych. Jak zaznaczają tamtejsze służby, pełne dane zostaną zaktualizowane w połowie stycznia.
Pod koniec czerwca został zastrzelony 33-letni policjant, który zginął z rąk 17-letniego imigranta z Afryki. Policjant w Goteborgu patrolował dzielnicę Biskopsgarden. Sprawca uciekł na elektrycznej hulajnodze, a broń została uznana za wojskową. Po kilku dniach nastolatek został zatrzymany. Sąd skazał go na osiem lat więzienia.
Tragiczne strzelaniny
Śmierć policjanta wywołała ogromne poruszenie. Mężczyzna służył wcześniej w wojsku, był uczestnikiem misji wojskowej w Mali, gdzie walczył z terrorystami.
W połowie lipca w miejscowości Flemingsberg przypadkowo postrzelono bawiące się rodzeństwo - pięcioletnią dziewczynkę i jej sześcioletniego brata.
Na początku listopada wykonano egzekucję na 19-letnim raperze o pseudonimie Einar. Chłopak zginął od serii kul w pobliżu swojego domu. W swoich piosenkach i teledyskach gloryfikował ubrania drogich marek, broń, narkotyki, a głównymi bohaterami byli gangsterzy.
"Gangfluencer"
"Gangfluencer" - to nowe słowo, jakie weszło do użytku w 2021 roku. Oznacza osobę związaną ze środowiskiem przestępczym, która do promocji gangsterskiego życia wykorzystuje media społecznościowe. Szwedzi debatują, czy tego typu treści powinny być promowane w mediach publicznych.
Z danych wynika, że sprawcami strzelanin w Szwecji są głównie młodzi mężczyźni. Zdecydowana większość nie ukończyła podstawówki, a wielu wywodzi się z rodzin z kryminalną przeszłością.
Z analizy wynika, że większość sprawców strzelanin, 62 proc., pochodzi z Bliskiego Wschodu albo Rogu Afryki (Somalia, Erytrea, Etiopia). Są wśród nich imigranci z Iraku, Syrii, byłej Jugosławii oraz Turcji.
Zorganizowane grupy przestępcze
W samym tylko Sztokholmie w wyniku strzelanin zginęły 24 osoby. To właśnie w stolicy dochodzi najczęściej do walk gangów. W poprzednich latach był to Goteborg oraz Malmo.
Przestępczością zorganizowaną w stolicy zajmuje się ok. 1,5 tys. osób. 98 proc. to mężczyźni. Z raportu policji wynika, że przeciętna grupa ma ok. 20 członków w wieku od 14 do 77 lat. Dominują w nich jednak osoby w wieku od 21 do 28 lat. Policja w swoim raporcie 52 grupy przestępcze zdefiniowała jako lokalne, charakteryzujące się "widoczną przestępczością" oraz "mające wpływ na miejscową społeczność". Ich źródłem utrzymania jest handel narkotykami i szantaż lokalnych przedsiębiorców. Nowych członków rekrutują wśród bawiących się na podwórkach nastolatków.
Nowe prawo
Według raportu połowa gangów na stałe wykorzystuje osoby mające mniej niż 16 lat. "Małoletni są atrakcyjni ze względu na niższe kary i ograniczone możliwości stosowania wobec nich środków przymusu, dlatego wykorzystuje się ich do dystrybucji narkotyków oraz przestępczości z użyciem przemocy" - wskazano.
Aby opanować sytuację w Sztokholmie, komendant główny policji zdecydował o przeniesieniu w 2022 roku do stolicy mundurowych z innych regionów Szwecji.
1 stycznia 2022 roku w życie wchodzi nowe prawo. Przestaje obowiązywać tzw. specjalny rabat przy wymierzaniu kar dla przestępców mających mniej niż 21 lat w przypadku wymierzania kary za zabójstwo, napad, gwałt, czy nielegalne posiadanie broni.