"Gang staruszek" na wystawie. Pracownicy nie wiedzieli jak zareagować

Zaskakująca sytuacja podczas wernisażu wystawy o Mikołaju Koperniku w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W pewnym momencie w muzeum pojawiła się grupa starszych kobiet. Nie były jednak zainteresowane wiedzą o słynnym astronomie. Przyszły w innym celu.

Wernisaż wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Wernisaż wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Źródło zdjęć: © Muzeum Warmii i Mazur

Od 21 marca do końca września w salach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie można oglądać wystawę "Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika". To wystawa jubileuszowa, powstała w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma, która przypada w 2023 roku. Jak informuje muzeum, myślą przewodnią wystawy jest refleksja nad czasem i pracą, a jej namacalnym wymiarem jest wykonana przez Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna na ścianie w krużganku. Ta najsłynniejsza pamiątka po wielkim mieszkańcu olsztyńskiego zamku wprowadza zwiedzających na gotyckie sale, niegdyś użytkowane przez Mikołaja Kopernika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zegary słoneczne i mechaniczne, kalendarze oraz inne dzieła sztuki ukazujące sposoby spędzania czasu, nie zainteresowały najwyraźniej wszystkich uczestników wernisażu wystawy, który odbył się 21 marca.

Nie wszyscy byli zainteresowani wystawą

Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej", grupa starszych kobiet pojawiła się na wernisażu z pudełkami. Najpierw jedna z pań wykonała rozpoznanie w sali, w której przygotowano poczęstunek dla gości wernisażu. Następnie zawołała swoje koleżanki. Na oczach widzów i pracowników muzeum kobiety zaczęły... pakować ciastka do przyniesionych kartonów.

Jak mówi dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, kobiety nie reagowały na uwagi pracowników. - Tak naprawdę byliśmy bezradni. Coś takiego spotkało nas po raz pierwszy - relacjonuje dyrektor Piotr Żuchowski, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jak dodaje "GW", teraz w muzeum zastanawiają się jak zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)