PolskaGabriela Morawska-Stanecka gościem programu "Tłit"

Gabriela Morawska-Stanecka gościem programu "Tłit"

Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gościem programu jest wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.

Natalia Durman

10.09.2021 08:07

Co dziś w programie? Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji znaną pod nazwą "lex TVN". Rekomendowały to senackie komisje. Teraz dokument ponownie trafi do Sejmu.

W sprawie nowelizacji ustawy głosowało 93 senatorów. "Za" odrzuceniem "lex TVN" opowiedziało się 53 parlamentarzystów, a "przeciw" było 37 osób. Trzy się wstrzymały.

Sejm niedawno przegłosował ustawę, która zakłada podwyżkę pensji prezydenta oraz opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne pierwszym damom. Prawo dotyczące małżonek prezydenckich miałoby obowiązywać "wstecz". Podobnemu rozwiązaniu sprzeciwiły się jednak senackie komisje.

- Wiele osób mówi od dłuższego czasu, że sprawa emerytur dla Pierwszych Dam musi być uregulowana - skomentował rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski w rozmowie z Interią. Jak dodał, pomysł opłacania składek wydaje się trafny, a pojawiające się w przestrzeni publicznej argumenty powinny przekonać większość senacką do uchwalenia przepisów, mimo negatywnej opinii komisji.

- Myślę, że argumenty pojawiające się w przestrzeni publicznej spowodują refleksję i senacka większość wycofa się z tej błędnej decyzji - oznajmił Spychalski.

Nie ustaje zamieszanie po słowach Ryszarda Terleckiego. Wicemarszałek Sejmu podczas dyskusji na Forum Ekonomicznym w Karpaczu odniósł się do decyzji Komisji Europejskiej, która zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za działalność Izby Dyscyplinarnej SN. Bruksela poinformowała, że rozważa blokadę wypłaty środków dla Polski z powodu kwestionowania nadrzędności prawa unijnego nad prawem krajowym.

Polityk PiS stwierdził, że "jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, to musimy szukać drastycznych rozwiązań". - Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej demokracji im nie odpowiada. Odwrócili się i wyszli. My nie chcemy wychodzić, u nas poparcie dla uczestnictwa w UE jest bardzo silne. No, ale nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i nasz rozwój - ocenił.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę pojawi się z wizytą w Polsce. Zaplanowano m.in. spotkanie polityk z premierem Mateuszem Morawieckim. Poruszonych zostanie na nim kilka tematów. - Jeden to bezpieczeństwo granic zewnętrznych UE. Kwestie związane z tym, jak powinna wyglądać UE, żeby napięcia w Unii niwelować, to też bez wątpienia będzie jeden z tematów - przekazał w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Tłit" Wirtualnej Polski.

Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, podczas sobotniej wizyty niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Polsce nie dojdzie do spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)