Fundusze Europejskie w województwie małopolskim na 2025 r.
W 2025 r. w województwie małopolskim będzie można dostać unijne dotacje i wsparcie na różne inwestycje i działania. Instytucje i firmy działające w województwie małopolskim nie mogą narzekać na brak konkursów. To ciekawy turystycznie region z dużym potencjałem. Nabory wniosków będą skierowane m.in. na pomoc startupom, samorządom, instytucjom kultury czy cudzoziemcom.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Zachęty dla młodych firm
Pod koniec 2025 roku dofinansowanie będą mogły otrzymać inkubatory przedsiębiorczości. Dotacje wykorzystają na wsparcie młodych firm. Usługi dla startupów będą obejmować doradztwo biznesowe, szkolenia, tworzenie powierzchni biurowej czy udział w warsztatach i wydarzeniach branżowych. Jako inkubator mogą działać organizacje wspierające biznes oraz instytucje publiczne.
Zachęty dla cyklistów
W wakacje samorządy będą mogły starać się o dofinansowanie budowy kolejnych ścieżek rowerowych. Powstaną także publiczne parkingi rowerowe, stojaki, wiaty rowerowe czy stacje samoobsługowej naprawy rowerów. Ma to sprzyjać rozwojowi turystyki oraz ułatwiać poruszanie się bez auta.
Zachęty dla turystów Do końca stycznia można składać wnioski w trwającym konkursie dla instytucji kultury. Projekty mogą dotyczyć m.in. przebudowy czy remontu budynków kulturalnych, w tym zabytkowych. Możliwa jest także rozbudowa oferty instytucji, zakup wyposażenia, wykorzystanie interaktywnych technologii. Obiekty powinny także być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Pomoc cudzoziemcom
W 2025 roku odbędą się dwa konkursy związane z integracją cudzoziemców przebywających w Małopolsce. Jeden z nich dotyczy obywateli państw trzecich (spoza UE) i jest zaplanowany na luty i marzec. Integracja cudzoziemców obejmie m.in. naukę języka polskiego czy wielokulturowe spotkania i warsztaty. Drugi konkurs odbędzie się w kwietniu i maju. Będzie dotyczył poprawy wykształcenia i zatrudnienia Romów.
Informacje o tych i innych naborach będą dostępne na stronie programu województwa małopolskiego. Po ogłoszeniu konkursu można przystąpić do przygotowania wniosku o dofinansowanie. Warto wtedy zapoznać się z regulaminem naboru, wzorem i instrukcją. Planowany projekt powinien też wpisać się w kryteria oceny w danym konkursie.
Szczegółowych informacji o planowanych i już ogłoszonych konkursach udzielają całkowicie bezpłatnie eksperci z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Znajdują się w każdym większym mieście. Ich adresy znajdziesz na tej stronie.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego