Fundusz Odbudowy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikacyjną
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.
28.05.2021 16:48
Informację o podpisie złożonym przez Andrzeja Dudę pod ustawą ws. ratyfikacji decyzji o systemie zasobów własnych Unii Europejskiej przekazała w piątek Kancelaria Prezydenta.
W ustawie wyrażono zgodę parlamentu na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji decyzji Rady z 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.
Aby uruchomiony został m.in. Fundusz Odbudowy, konieczna jest ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie UE. Ustawa wejdzie w życie sobotę.
W czwartek ustawa ratyfikująca Fundusz Odbudowy została bez poprawek przyjęta w Senacie. 98 senatorów zagłosowało za, nikt nie był przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.
Senat zdecydował jednocześnie o odrzuceniu zgłaszanej wcześniej przez opozycję preambuły do ustawy ratyfikacyjnej. Z informacji na stronie Izby wynika, że o decyzji przesądziły głosy dwóch senatorów Koalicji Obywatelskiej. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, który oświadczył później, że doszło do pomyłki. W głosowaniu nie wziął natomiast udziału senator Leszek Czarnobaj.
Zobacz też: Senat opóźnia Fundusz Odbudowy? Minister PiS: to jest cyrk
Preambuła. Co było w niej zapisane?
W odrzuconej ostatecznie preambule przeczytać można było: "W 18. roku członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej cała wspólnota stanęła przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest kryzys społeczno-gospodarczy. Jedyną drogą wyjścia z tego kryzysu jest solidarność europejska a środkiem do realizacji tego celu ustanowienie europejskiego Funduszu Odbudowy".
"W trosce o przyszłość i pomyślność naszej ojczyzny władze RP deklarują, że środki z Funduszu Odbudowy będą służyć modernizacji państwa, rozwojowi i innowacyjności gospodarki, usprawnieniu ochrony zdrowia, wzmocnieniu systemu edukacji, ochronie środowiska i klimatu. Władze RP zobowiązują się, że środki z tego funduszu będą wydatkowane w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności z zagwarantowaniem równego traktowania podmiotów zainteresowanych realizacją projektów" - brzmiała dalej treść preambuły.
"W tym celu zostanie powołany Komitet Monitorujący, który będzie sprawował nadzór nad realizacją projektów oraz wydatkowaniem środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. W skład tego Komitetu wejdą przedstawiciele Rady Ministrów, Sejmu i Senatu oraz reprezentanci organizacji samorządu terytorialnego, organizacji pracodawców, organizacji związkowych oraz organizacji pozarządowych wskazani przez te podmioty według przepisów odrębnej ustawy" - napisali autorzy.