Trwa ładowanie...

Fundacja Rydzyka ukarana grzywną. "Rażące naruszenie prawa"

Ponad milion złotych dostała z publicznej kasy Fundacja Lux Veritatis. Wiadomo, kto pieniądze przekazywał. Mniej wiadomo, w jaki sposób fundacja je wydawała. Za opieszałość w ujawnianiu tych informacji sąd ukarał organizację grzywną. - Chciałbym wierzyć, że to bardziej niewiedza niż zła wola - mówi Szymon Osowski, prezes Watchdog Polska. Batalia o finansową transparentność Lux Veritatis trwa.
Share
Prezesem Fundacji Lux Veritatis jest o. Tadeusz Rydzyk
Prezesem Fundacji Lux Veritatis jest o. Tadeusz Rydzyk Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d3yqzk0

- Nie dostaliśmy informacji o tym, jak wydawane są publiczne pieniądze w ramach fundacji - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska Szymon Osowski. - Chcemy zobaczyć, z kim były zawarte umowy, kiedy i na jakie kwoty - tłumaczy nasz rozmówca.

*Dwa pytania, jedna odpowiedź *

Sieć Obywatelska wysłała wniosek z dwoma pytaniami w listopadzie 2016 roku. Do dzisiaj doczekała się odpowiedzi tylko na pierwsze z nich.

   siecobywatelska.pl
Źródło: siecobywatelska.pl

Bezczynność, rażące naruszenie prawa i grzywna

Sąd uznał, że brak odpowiedzi Fundacji Lux Veritatis na drugie pytanie to "rażące naruszenie prawa". Wymierzył również karę - grzywnę w wysokości tysiąca złotych. Jednak, co ważniejsze, fundacja musi rozpatrzyć wniosek i w przeciągu dwóch tygodni udzielić odpowiedzi.

d3yqzk0

- Chciałbym wierzyć, że to bardziej niewiedza, niż zła wola - ocenia zachowanie i opieszałość Lux Veritatis Szymon Osowski. - Jednak jeżeli fundacja złoży skargę kasacyjną i będzie się odwoływała od wyroku, to w mojej opinii będzie to zła wola - zaznacza.

Fundacja Lux Veritatis odmówiła Wirtualnej Polsce komentarza tłumacząc, że nie zna jeszcze sprawy.

  siecobywatelska.pl
Źródło: siecobywatelska.pl

"Kruszą mur tajemnicy"

Batalia o ujawnienie finansów fundacji o. Tadeusza Rydzyka trwa już ponad rok. - Cała historia pokazuje, że fundacja nie stosowała wcześniej zasady jawności - zauważa Szymon Osowski. - Kwestionowali możliwość pytania, skąd fundacja ma pieniądze. Zarzucili nam, że jesteśmy organizacją finansowaną ze źródeł zagranicznych i musimy podać podstawę prawną wniosku - opowiada nasz rozmówca.

d3yqzk0

Ponad milion z publicznych pieniędzy

Sieci Obywatelskiej udało się dowiedzieć, kto przekazuje Fundacji Lux Veritatis publiczne pieniądze. Kwoty robią wrażenie, bo mowa o ponad milionie złotych z publicznej kasy w ciągu dwóch ostatnich lat. Pieniądze na działalność fundacji o. Rydzyka przekazywało m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej (102 tys. złotych), Ministerstwo Spraw Zagranicznych (200 tys.) czy Narodowe Centrum Kultury (70 tys.).

d3yqzk0

Podziel się opinią

Share
d3yqzk0
d3yqzk0
Więcej tematów