Trwa ładowanie...

Fundacja Russkij Mir nie będzie już obecna na Pomorzu

Fundacja Russkij Mir nie będzie już obecna w Słupsku. W rozmowie z Wirtualną Polską przedstawiciel Fundacji Gryf Słupskiej Edukacji zapowiedział, że nie zostanie podpisana umowa z organizacją założoną przez Putina na prowadzenie oddziału placówki na Pomorzu.

Fundacja Russkij Mir nie będzie już obecna na Pomorzu Fundacja Russkij Mir nie będzie już obecna na Pomorzu Źródło: East News, fot: INA FASSBENDER
d1omfub
d1omfub

Przedstawiciel Centrum Edukacyjnego Technik ze Słupska przekazał WP, że nie została podpisana umową z Fundacją Russkij Mir w sprawie przejęcia oddziału organizacji założonej przez władze Rosji w pomorskim mieście. Wcześniej ze współpracy z agendą Kremla zrezygnowała samorządowa biblioteka ze Słupska. Fundacja Russkij Mir szukała więc nowego partnera na Pomorzu.

- Nie podpiszemy z nimi umowy - powiedział Łukasz Jankowski z działu promocji szkoły i związanej z nią Fundacji Gryf Słupskiej Edukacji.

d1omfub

Fundacja w komunikacie opublikowała już komunikat w tej sprawie, w którym przekazała, że prowadziła rozmowy mające na celu prowadzenie Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego, które wcześniej mieściło się miejskiej bibliotece, ale do współpracy nie doszło.

Zobacz też: Tak wygląda punkt pomocy uchodźcom granicy z Ukrainą. Na miejscu jest reporter Wirtualnej Polski

"W związku z zaistniałą sytuacją na Ukrainie, Zarząd Fundacji Gryf Słupskiej Edukacji, podjął decyzję o zaprzestaniu wszelkich działań mających na celu ponowne uruchomienie CKiJR w Słupsku" - napisano w oświadczeniu.

"Jednocześnie informujemy, że Fundacja Gryf Słupskiej Edukacji zdecydowanie potępia działania Federacji Rosyjskiej skierowane przeciwko suwerennej Ukrainie" - dodano.

Fundacja Russkij Mir i baza USA pod Słupskiem

Na współpracę z propagandową agendą Kremla zdecydowały się postkomunistyczne władze Słupska 12 lat temu i przez ponad dekadę Russkij Mir działał w strukturach miejskiej biblioteki.

d1omfub

W tym czasie fundacja z Rosji zorganizowała wiele spotkań w Słupsku, w tym z dziećmi z wielu przedszkoli.

Fundacja Russkij Mir zgłosiła się do władz Słupska i Akademii Pomorskiej tuż po tym, jak w pobliskim Redzikowie zaczęła się budowa elementów amerykańskiej tarczy rakietowej.

Russkij Mir WP
Źródło: WP

Pomorskie wypowiedziało umowę z Obwodem Kaliningradzkim

W środę na nadzwyczajnej sesji radni ze Słupska zdecydują o zerwaniu stosunków partnerskich z Archangielskiem i Grodnem. Honorowe obywatelstwo Słupska stracić ma też Piotr Tielepniew, radziecki działacz partyjny z Archangielska.

d1omfub

Z kolei na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni przyjęli uchwały w sprawie wypowiedzenia porozumienia o współpracy między województwem pomorskim a administracją Obwodu Kaliningradzkiego.

Wypowiedziano także porozumienie o współpracy pomiędzy Sejmikiem Województwa Pomorskiego a Dumą Obwodu Kaliningradzkiego.

Ukraina WP
Źródło: WP

Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1omfub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1omfub
Więcej tematów