Fundacja Russkij Mir nie będzie już obecna na Pomorzu
Fundacja Russkij Mir nie będzie już obecna w Słupsku. W rozmowie z Wirtualną Polską przedstawiciel Fundacji Gryf Słupskiej Edukacji zapowiedział, że nie zostanie podpisana umowa z organizacją założoną przez Putina na prowadzenie oddziału placówki na Pomorzu.
Przedstawiciel Centrum Edukacyjnego Technik ze Słupska przekazał WP, że nie została podpisana umową z Fundacją Russkij Mir w sprawie przejęcia oddziału organizacji założonej przez władze Rosji w pomorskim mieście. Wcześniej ze współpracy z agendą Kremla zrezygnowała samorządowa biblioteka ze Słupska. Fundacja Russkij Mir szukała więc nowego partnera na Pomorzu.
- Nie podpiszemy z nimi umowy - powiedział Łukasz Jankowski z działu promocji szkoły i związanej z nią Fundacji Gryf Słupskiej Edukacji.
Fundacja w komunikacie opublikowała już komunikat w tej sprawie, w którym przekazała, że prowadziła rozmowy mające na celu prowadzenie Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego, które wcześniej mieściło się miejskiej bibliotece, ale do współpracy nie doszło.
Zobacz też: Tak wygląda punkt pomocy uchodźcom granicy z Ukrainą. Na miejscu jest reporter Wirtualnej Polski
"W związku z zaistniałą sytuacją na Ukrainie, Zarząd Fundacji Gryf Słupskiej Edukacji, podjął decyzję o zaprzestaniu wszelkich działań mających na celu ponowne uruchomienie CKiJR w Słupsku" - napisano w oświadczeniu.
"Jednocześnie informujemy, że Fundacja Gryf Słupskiej Edukacji zdecydowanie potępia działania Federacji Rosyjskiej skierowane przeciwko suwerennej Ukrainie" - dodano.
Fundacja Russkij Mir i baza USA pod Słupskiem
Na współpracę z propagandową agendą Kremla zdecydowały się postkomunistyczne władze Słupska 12 lat temu i przez ponad dekadę Russkij Mir działał w strukturach miejskiej biblioteki.
W tym czasie fundacja z Rosji zorganizowała wiele spotkań w Słupsku, w tym z dziećmi z wielu przedszkoli.
Fundacja Russkij Mir zgłosiła się do władz Słupska i Akademii Pomorskiej tuż po tym, jak w pobliskim Redzikowie zaczęła się budowa elementów amerykańskiej tarczy rakietowej.
Pomorskie wypowiedziało umowę z Obwodem Kaliningradzkim
W środę na nadzwyczajnej sesji radni ze Słupska zdecydują o zerwaniu stosunków partnerskich z Archangielskiem i Grodnem. Honorowe obywatelstwo Słupska stracić ma też Piotr Tielepniew, radziecki działacz partyjny z Archangielska.
Z kolei na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni przyjęli uchwały w sprawie wypowiedzenia porozumienia o współpracy między województwem pomorskim a administracją Obwodu Kaliningradzkiego.
Wypowiedziano także porozumienie o współpracy pomiędzy Sejmikiem Województwa Pomorskiego a Dumą Obwodu Kaliningradzkiego.
Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.