Trwa ładowanie...

"FT": UE musi być gotowa na nową falę migrantów

Migracja stała się sztandarowym tematem, który nigdy nie miał szans na realizację  - ocenia "Financial Times". Brytyjski dziennik widzi jednocześnie w rezygnacji z rozdziału migrantów szansę w przełamania impasu w UE.
Share
"FT": UE nie może sobie pozwolić na nieprzygotowanie, gdy nadejdzie kolejna fala migrantów
"FT": UE nie może sobie pozwolić na nieprzygotowanie, gdy nadejdzie kolejna fala migrantówŹródło: East News, Fot: Łukasz Zakrzewski/REPORTER
ddvaa30

Komentatorzy gazety stwierdzają, że rezygnacja Niemiec z postulatu rozdzielania migrantów między państwa UE to spóźniona, ale dobra decyzja. Zdaniem "FT" liczby pokazują, że "mamy do czynienia z kryzysem mniej migracyjnym, a bardziej politycznym".
Polska od momentu objęcia rządów przez PiS opowiadała się tym rozwiązaniem, a premier Mateusz Morawiecki już kilka miesięcy temu na szczycie w Brukseli przekonywał do tego kroku państwa Wspólnoty.

Brytyjski dziennik ostrzega jednocześnie przed szkodliwymi konsekwencjami tego konfliktu: nieufnością między rządami państw zachodniej i wschodniej Europy, powstrzymaniem reform Unii Europejskiej i napędzaniem populistów.

Zdaniem "FT" problem migracji stał się "sztandarowym tematem, który populiści wykorzystują do budowania swojej pozycji”. "Przeciwne imigrantom partie rządzą na Węgrzech i w Polsce. Są koalicjantami we Włoszech oraz Austrii i mają wpływ na politykę w wielu innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii" - stwierdza dziennik. Jednocześnie nikt nie odpowiada na pytanie, że Unia choćby chciała to nie jest w stanie przyjąć kolejnych milionów emigrantów, bo dalsze otwarcie granic tylko problem pogłębi.

ddvaa30

Publicyści "FT" zaznaczają, że decyzja Niemiec nadal pozostawia otwarte pytanie o to, jak zmniejszyć obciążenia państw południa Europy, w których jest najwięcej migrantów. Dziennik zaznacza, że konieczna jest m.in. reforma procedur azylowych i wzmocnienie granic zewnętrznych, bo "UE nie może sobie pozwolić na nieprzygotowanie, gdy nadejdzie kolejna fala migrantów".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Miasto murem podzielone. Naprzeciw siebie stoją Polacy i Romowie

ddvaa30

Podziel się opinią

Share
ddvaa30
ddvaa30
Więcej tematów