Trwa ładowanie...
d176326
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

FSB: uwolniono Estona Kohvera w zamian za Alekseia Dressena

Rosja wypuściła estońskiego kontrwywiadowcę. Przedstawiciele służb specjalnych Rosji i Estonii spotkali się na granicznym moście. Moskwa uwolniła oficera estońskiego kontrwywiadu Estona Kohvera, a Tallin przekazał byłego funkcjonariusza policji Aleksieja Dressena, który współpracował z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przejście graniczne w miejscowości Luhamaa
Przejście graniczne w miejscowości Luhamaa (Wikimedia Commons)
d176326

"Skazany za szpiegostwo Eston Kohver został wymieniony na Alekseia Dressena, byłego oficera etońskiej policji bezpieczeństwa, odsiadującego wyrok za przekazywania tajnych informacji rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa; do wymiany doszło 26 września na moście na przejściu granicznym Kuniczina Gora" - podało FSB w raporcie cytowanym przez agencje TASS i BNS.

Informację rosyjskich służb potwierdziło estońskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Zdaniem resortu Kohver jest już na terytorium kraju. Również strona rosyjska podała, że na jej terytorium znajduje się Dressen wraz z żoną.

W 2012 roku sąd w Tallinie uznał Dressena i jego żonę za winnych zdrady stanu, przekazywania informacji wewnętrznych. Dressen, który wcześniej zajmował wysokie stanowiska w estońskiej agencji bezpieczeństwa narodowego, został aresztowany z podejrzenia o szpiegostwo na rzecz Rosji.

d176326

Victoria Dressen pracowała jako gospodyni domowa i zajmowała się drobnym biznesem. Przekazywała, według dyrektora generalnego estońskich służb bezpieczeństwa Raivo Aega, tajne informacje agentom FSB jako agentka prowadzona przez wydział kontrwywiadu służb rosyjskich.

Tymczasem Kovera skazano w Rosji za szpiegostwo na 15 lat więzienia. Uznano go za winnego szpiegostwa, a także przemytu broni i nielegalnego przekroczenia granicy. Estończyk nie przyznał się do winy. Jego proces, który rozpoczął się pod koniec lipca, toczył się przy drzwiach zamkniętych.

Estońska służba bezpieczeństwa twierdzi, że 5 września 2014 roku jej funkcjonariusz Eston Kohver został pozbawiony wolności na terytorium Estonii w pobliżu punktu kontrolnego Luhamaa na granicy estońsko-rosyjskiej i uprowadzony przez niezidentyfikowanych ludzi, którzy przybyli z Rosji. Kohverowi, jak twierdzą władze w Tallinie, grożono bronią. Według strony rosyjskiej Estończyk został zatrzymany na terytorium Rosji, w rejonie Pskowa.

d176326

Podziel się opinią

Share

d176326

d176326
Więcej tematów