Trwa ładowanie...
d2y8nza

Front przechodzi przez Polskę. Trąby powietrzne, burza piaskowa i awarie prądu

Burze, silne porywy wiatru o prędkości 80 km/h i ulewy przyniósł front, za którym do Polski wkracza niż "Thekla". Po godz. 21 najgwałtowniejsze burze radary pokazywały w centrum i na wschodzie kraju. Synoptycy ostrzegają, że w nocy też będzie groźnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wieczorem na sile zaczęły przybierać strefy burz na Lubelszczyźnie oraz przy granicy ze Słowacją
Wieczorem na sile zaczęły przybierać strefy burz na Lubelszczyźnie oraz przy granicy ze Słowacją (WP.PL, Fot: Tomasz Michalski)
d2y8nza

Cała Polska dostała się już pod wpływ zatoki niżowej związanej z niżem o nazwie "Thekla" znad Morza Norweskiego. Front, który przechodzi przez Polskę, przyniósł burze i ulewy. W niektórych województwach może pojawić się tzw. "szkwał burzowy" z wiatrem wiejącym nawet 100 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia niemal dla całego kraju.

Jedna osoba została ranna w Białej Podlaskiej, gdzie na jadące samochody zawaliło się drzewo.

W północno-zachodniej części woj. podlaskiego zaobserwowano trąby powietrzne - informuje tvn24.pl. W okolicach Śniadowa wichura zerwała dachy i uszkodziła trzy budynki.

d2y8nza

Zerwane zostały sieci elektryczne w okolicach miejscowości: Gródek, Kolno, Łapy, Łomża, Michałowo, Piątnica, Suwałki, Zambrów i Zabłudów. Bez prądu pozostaje co najmniej 11 tys. odbiorców.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu

Na Pomorzu z powodu wody stojącej na torach po ulewie do soboty zamknięta będzie linia kolejowa Lębork-Łeba.

Wieczorem na sile zaczęły przybierać strefy burz na Lubelszczyźnie oraz przy granicy ze Słowacją.

Na Dolnym Śląsku najwięcej deszczu

Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że wieczorem w ciągu 10 minut w powiatach: oleśnickim, trzebnickim i wrocławskim oraz w samym Wrocławiu spadło ok. 10-15 litrów wody na m kw.

d2y8nza

W okolicach Żórawiny drogi zatarasowały powalone konary. Także w gminie Siechnice wichura powyrywała drzewa i zerwała linie energetyczne - donosi gazetawroclawska.pl. Dolnośląscy strażacy otrzymali już kilkadziesiąt wezwań ws. skutków burzy.

Sprawdź, gdzie teraz jest burza na radarze pogodowym

Kolizja i w efekcie karambol na trasie WZ, zapadnięta jezdnia ul. Przędzalnianej po deszczu i korki - tak z kolei sytuację po burzy w Łodzi opisuje portal tulodz.com.

Burze przeszły też nad Katowicami, Trzebinią, Krakowem, Żywcem i Bielsko-Białą.

"Nad Krakowem pojawił się burzowy szkwał" - pisz przez dziejesie.wp.pl nasz czytelnik, pan Wojciech. Film nagrał na ul. Christo Botewa.

W stolicy Małopolski zalanych jest kilka ulic, głównie na południu miasta - informuje gazetakrakowska.pl. Z uwagi na duże natężenie ruchu na wielu trasach Krakowa utworzyły się ogromne korki - przede wszystkim na autostradowej obwodnicy Krakowa od zjazdu na lotnisko Balice aż do węzła Wielickiego.

d2y8nza

Radio Kraków dodaje, że zatory utworzyły się także na ul. Konopnickiej, Wadowickiej, Kalwaryjskiej, Nowohuckiej, Bora-Komorowskiego, al. 29 Listopada Opolskiej, Pasternik oraz Jasnogórskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Burza piaskowa" w Opolskiem

Porywy wiatru podczas nadejścia frontu podnoszą piasek i tworzą tzw. burze piaskowe. Tak było w Krapkowicach w Opolskiem. Chmura pyłu niesiona przez wiatr utrudniła jazdę kierowcom na drodze krajowej nr 45.

d2y8nza

Widzialność została znacznie ograniczona, a ruch na drodze spowolnił. Mieszkańcy relacjonowali, że czuli się, jakby byli "w środku jakiegoś tajfunu".

Elżbieta Zalewska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu mówi regionalnej stacji Polskiego Radia, że do godz. 20 odnotowano ok. 40 wezwań związanych z nawałnicą

- Nasze zdarzenia dotyczyły przede wszystkim wypompowywania wody z posesji, z budynków mieszkalnych i zalanych piwnic. W Olszynce, w powiecie prudnickim zalana została stacja wodociągowa. Pozostałe interwencje dotyczyły usuwania powalonych drzew i gałęzi - wyjaśnia Radiu Opole Zalewska.

d2y8nza

Burza nad Warszawą

Nad Warszawę burzowe chmury dotarły ok. godz. 18. Nasz czytelnik - pan Sebastian - przesłał nam zdjęcie z Ursynowa.

   zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
(zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl)

Takie warunki panowały na drodze ekspresowej S8 - na trasie wylotowej z Warszawy w kierunku Białegostoku przed godz. 20.

   WP/Patryk Osowski
(WP/Patryk Osowski)

To nagranie burzy nad Wawrem, przesłane przez internautę SaVieW przez dziejesie.wp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y8nza

Grzmiało od rana

Z kolei w okolicach Kętrzyna burze z gradem przeszły dwukrotnie. Jak informują strażacy - do tej pory na szczęście skończyło się tylko na połamanych gałęziach i konarach.

   screen/Twitter/OSP Reszel
(screen/Twitter/OSP Reszel)

Wieczorem grzmiało i błyskało także w Giżycku, Olecku, Piszu, Ełku, Łomży, Białymstoku i Augustowie. Inna strefa burz znajdowała się w okolicach Modlina, Makowa Mazowieckiego i Białej Podlaskiej, a kolejne w pobliżu Skierniewic i Radomska.

Pierwsze burze pojawiły się na Pomorzu już wczesnym rankiem. W miejscowości Banino w gminie Żukowo wybuchł pożar po tym, jak w dach budynku mieszkalnego uderzył piorun.

Alert pogodowy

Synoptycy ostrzegali, że najgwałtowniejszych burz należy oczekiwać wieczorem właśnie w środkowym pasie kraju, tam gdzie front dotrze w momencie największego nagrzania. Chodzi o pas od Pomorskiego, Warmii i Mazur przez Kujawy, Mazowsze i Łódzkie po Opolszczyznę, Śląsk, Małopolskę i Świętokrzyskie.

IMGW wydał alert niemal dla całego kraju. Ostrzeżenie obejmuje 11 województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

We Włoszech też burzowo

Tymczasem nasi czytelnicy, którzy wypoczywają we Włoszech, zauważają, że tam również pogoda sprawia dużo problemów.

"Od tygodnia jesteśmy w Bracciano. Grad, wiatr i walące się drzewa. Podobno w sierpniu jest tu najcieplej i nie zdarzały się takie anomalia" - pisze pani Ewa, dołączając zdjęcie.

   zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
(zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl)

Masz newsa, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: #JedziemyWPolskę. Nowy cykl Wirtualnej Polski

d2y8nza

Podziel się opinią

Share
d2y8nza
d2y8nza
Więcej tematów