Trwa ładowanie...

Friedlieb Ferdinand Runge bohaterem Google Doodle. Kim był i co odkrył niemiecki chemik?

Friedlieb Ferdinand Runge został bohaterem Google Doodle. Niemiecki chemik, był związany m.in. z Uniwersytetem Wrocławskim. Jego największym osiągnięciem było odkrycie kofeiny w ziarnach kawy.

Friedlieb Ferdinand Runge bohaterem Google Doodle. Kim był i co odkrył niemiecki chemik?Źródło: Youtube.com
d3ksi38
d3ksi38

Friedlieb Ferdinand Runge – Google Doodle twórcy kofeiny

Friedlieb Ferdinand Runge, bohater piątkowego Google Doodle, urodził się 8 lutego 1795 roku w Billwerder. Zmarł 25 marca 1867 roku w Oranienburgu. Friedlieb Ferdinand Runge był niemieckim chemikiem, który wiele lat swojej pracy naukowej poświęcił badaniu związków pochodzenia roślinnego. W wieku 25 lat młody Friedlieb Ferdinand Runge spotkał ówczesnego mistrza literatury Johanna Wolfganga Goethego. Na spotkaniu z wybitnym poetą romantyzmu młody Friedlieb Ferdinand Runge otrzymał ziarna kawy. Po przeprowadzeniu badań chemik odkrył związek, który nazwał kofeiną. Pośród związków odkrytych przez Rungea znajduje się również chinina, purpuryna, fenol i kilka innych związków.

Friedlieb Ferdinand Runge przez kilka lat poświęcał się pracy naukowej. Przez kilka lat, jako profesor, wykładał Technologię chemiczną na Uniwersytecie m. Fryderyka Wilhelma (od 1945 roku Uniwersytet Wrocławski)
.

Google Doodle – co to jest?

Google Doodle jest specjalną grafiką logo Google, której motywem przewodnim może być święto, osoba lub ważne wydarzenie historyczne. Google Doodle mają zasięg zarówno międzynarodowy, jak i lokalny. Wiele z nich jest spersonalizowanych dla konkretnego kraju. Przykładem takiego Google Doodle są np. grafiki tworzone z okazji świąt niepodległości. Zdarza się, że Google Doodle przybierają formę interaktywną. Przykładem takiego logo jest np. mini gra, zaprojektowana z okazji Halloween.

d3ksi38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ksi38
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj