Trwa ładowanie...

Friedlieb Ferdinand Runge bohaterem Google Doodle. Kim był i co odkrył niemiecki chemik?

Friedlieb Ferdinand Runge został bohaterem Google Doodle. Niemiecki chemik, był związany m.in. z Uniwersytetem Wrocławskim. Jego największym osiągnięciem było odkrycie kofeiny w ziarnach kawy.

Friedlieb Ferdinand Runge bohaterem Google Doodle. Kim był i co odkrył niemiecki chemik?Źródło: Youtube.com
d39x35z
d39x35z

Friedlieb Ferdinand Runge – Google Doodle twórcy kofeiny

Friedlieb Ferdinand Runge, bohater piątkowego Google Doodle, urodził się 8 lutego 1795 roku w Billwerder. Zmarł 25 marca 1867 roku w Oranienburgu. Friedlieb Ferdinand Runge był niemieckim chemikiem, który wiele lat swojej pracy naukowej poświęcił badaniu związków pochodzenia roślinnego. W wieku 25 lat młody Friedlieb Ferdinand Runge spotkał ówczesnego mistrza literatury Johanna Wolfganga Goethego. Na spotkaniu z wybitnym poetą romantyzmu młody Friedlieb Ferdinand Runge otrzymał ziarna kawy. Po przeprowadzeniu badań chemik odkrył związek, który nazwał kofeiną. Pośród związków odkrytych przez Rungea znajduje się również chinina, purpuryna, fenol i kilka innych związków.

Friedlieb Ferdinand Runge przez kilka lat poświęcał się pracy naukowej. Przez kilka lat, jako profesor, wykładał Technologię chemiczną na Uniwersytecie m. Fryderyka Wilhelma (od 1945 roku Uniwersytet Wrocławski)
.

Google Doodle – co to jest?

Google Doodle jest specjalną grafiką logo Google, której motywem przewodnim może być święto, osoba lub ważne wydarzenie historyczne. Google Doodle mają zasięg zarówno międzynarodowy, jak i lokalny. Wiele z nich jest spersonalizowanych dla konkretnego kraju. Przykładem takiego Google Doodle są np. grafiki tworzone z okazji świąt niepodległości. Zdarza się, że Google Doodle przybierają formę interaktywną. Przykładem takiego logo jest np. mini gra, zaprojektowana z okazji Halloween.

d39x35z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39x35z
Więcej tematów