Frekwencja w województwach. Trzy regiony mają wysoki wynik
Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że tegoroczna frekwencja w wyborach parlamentarnych jest rekordowo wysoka. Z sondażu late poll wynika, że jest na poziomie 72,9 proc.
Tuż po godzinie 21. w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza mówiła o rekordowej frekwencji. Według wyników sondażu exit poll, który poznaliśmy tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, do urn poszło 72,9 procent uprawnionych do głosowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To niemożliwe". Oceniła szanse PiS
Wyniki badania late poll przygotowanego przez Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP potwierdziły w poniedziałek rano dane o wysokiej frekwencji.
Podczas konferencji prasowej PKW o godzinie 10 w poniedziałek, jej przewodniczący mówił o frekwencji "najwyższej w historii III RP". - To, co mówiliśmy, że będzie rekord frekwencji, ziściło się. Takiej frekwencji, ponad 70-proc. jeszcze w dziejach III RP, po 1989 roku nie było - przyznał Sylwester Marciniak.
Frekwencja w wyborach. Gdzie najwięcej Polaków poszło do urn?
Z badania late poll wynika, że najwyższa frekwencja była w województwie mazowieckim (79,3 proc.). Także w Pomorskiem frekwencja była wyższa niż ta ogólnopolska, na poziomie 77,9 proc.
Na trzecim miejscu plasuje się Wielkopolska. Tam frekwencja jest na poziomie 75,1 proc.
Najniższa frekwencja w Opolskiem
Najniższa frekwencja w skali kraju była w województwie opolskim. Tam wyniosła 66,3 proc. Nieco wyższa w województwie warmińsko-mazurskim (66,8 proc.).
Także w Zachodnio-Pomorskiem frekwencja było nieco niższa niż ta ogólnokrajowa - 67,5 proc.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wyniki wyborów w Zakopanem. Złe wieści dla PiS