Trwa ładowanie...

Frans Timmermans ostrzega Polskę. Chodzi o postępowania wobec sędziów

Jak podaje RMF FM, Komisja Europejska zwróciła uwagę na kwestię postępowań dyscyplinarnych ws. polskich sędziów. O sprawie miał mówić podczas posiedzenia wiceszef Komisji Frans Timmermans.

Share
Frans Timmermans ostrzega Polskę. Chodzi o postępowania wobec sędziów
Źródło: PAP
d49mqbw

Według informacji rozgłośni, sprawa Sądu Najwyższego zeszła na drugi plan w rozmowach unijnych ministrów. Timmermans miał podkreślić, że polscy sędziowie są sędziami unijnymi i mają prawo składać pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Jeżeli wszczynanie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy zadają pytania prejudycjalne, stanie się sprawą o charakterze systemowym, to Komisja będzie musiała działać - ostrzegał.

Wiceprzewodniczący KE stwierdził również, że nie dostrzega większej poprawy w kwestii przestrzegania unijnych zasad praworządności przez Polskę. Ocenił, że pod pewnymi względami wspomniane standardy uległy zaniżeniu.

d49mqbw

Wśród wezwanych przez rzecznika dyscyplinarnego ws. pytań prejudycjalnych znaleźli się się m.in. sędzia Igor Tuleya z Warszawy oraz Ewa Maciejewska z Łodzi. W grudniu rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab poinformował, że zakończono postępowanie wyjaśniające, w którym zostali przesłuchani. Jak tłumaczył, miało to związek z niepopełnieniem deliktów dyscyplinarnych.

Doniesienia z Brukseli mogą niepokoić polski rząd, który przekonywał, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie ma podstawy do utrzymywania skargi przeciw Polsce w TSUE. W związku z kwestią praworządności przeciwko Polsce prowadzona jest procedura przewidziana przez art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Jeśli zostanie przeprowadzona do końca, część praw Polski jako członka UE może ulec zawieszeniu.

Źródło: interia.pl

Zobacz także: Apel bpa Dydycza na pogrzebie Jana Olszewskiego ws. wojny polsko-polskiej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d49mqbw

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49mqbw
d49mqbw
Więcej tematów