Trwa ładowanie...
d3z50af
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung": Bronisław Komorowski dał nowy impuls do dyskusji w Polsce o euro

W korespondencji z Polski o powołaniu nowego rządu niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zwrócił szczególną uwagę na wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego na temat euro, uznając jego słowa za nowy impuls w dyskusji o wspólnej walucie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław Komorowski (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3z50af

"Bronisław Komorowski jest politycznym zawodowcem" - pisze autor komentarza opublikowanego we wtorek na stronach ekonomicznych gazety. Jak zaznaczył, prezydent poradził nowemu rządowi, by "forsował" debatę o przystąpieniu Polski do strefy euro.

"Moment został wybrany rozsądnie" - ocenia "FAZ". Jak tłumaczy komentator, przez długi czas idea wspólnej waluty nie cieszyła się nad Wisłą popularnością, chociażby dlatego, że dewaluacja złotego uważana była za jedną z przyczyn, dzięki którym Polska tak dobrze poradziła sobie z kryzysem gospodarczym.

To, że Słowacy musieli płacić za długi krajów z południa Europy, też nie zwiększyło akceptacji dla euro - pisze "FAZ". Zdaniem komentatora, dopiero konflikt na Ukrainie spowodował, że polityczny wymiar unii walutowej znalazł się ponownie na pierwszym planie. Z obawy przed Rosją wielu Polaków może teraz szukać zbliżenia ze zachodnimi sąsiadami, tak jak to się już dzieje w krajach bałtyckich Estonii i na Łotwie.

d3z50af

Polska w strefie euro

"FAZ" zwraca uwagę, że warunkiem przyjęcia przez Polskę euro jest zmiana konstytucji, na co nie ma zbyt wielu szans z powodu sprzeciwu szefa opozycji Jarosława Kaczyńskiego. Kryzys na wschód od Polski ożywił przynajmniej dyskusję. "Komorowski chce wykorzystać te okazję" - czytamy w gazecie.

Podczas uroczystości powołania Rady Ministrów z Ewą Kopacz na czele Komorowski opowiedział się za przygotowaniem Polski do debaty nad "umocnieniem naszego miejsca w integrującej się Europie". Doprecyzował, że ma na myśli dyskusję, a później ewentualne decyzje dotyczące członkostwa Polski w strefie euro.

Prezydent zaznaczył, iż wymaga to spokoju i konsekwencji oraz budowania porozumienia z innymi środowiskami politycznymi i społecznymi w Polsce - w jak najszerszym wymiarze. Jak mówił, chciałby ten temat "położyć na sercu wszystkim, nie tylko rządowi".

d3z50af

Na stronach politycznych "FAZ" powraca do dyskusji o zmianie na stanowisku szefa resortu spraw zagranicznych. Autor wspomina wcześniejsze krytyczne opinie o nominacji Grzegorza Schetyny i zaznacza, że do tej pory jego poglądy na politykę zagraniczną są "słabo zarysowane".

"Zachować spokój"

Powtarza ocenę, iż nominacja Schetyny miała na celu "zachowanie pokoju" w PO oraz osłabienie MSZ na korzyść Pałacu Prezydenckiego. Przy tej okazji "FAZ" wyraża wątpliwość, czy zaplecze Komorowskiego, które "dysponuje co prawda doświadczeniem w polityce zagranicznej, lecz jest pozbawione odpowiednio dużego aparatu", będzie w stanie skorzystać na osłabieniu resortu.

Konserwatywny dziennik przytacza słowa Schetyny, że uczyni on wszystko, by "przywrócić normalne polsko-rosyjsko-ukraińskie stosunki", interpretując je jako "ostrożne dystansowanie się" od Radosława Sikorskiego, który w konflikcie na Ukrainie krytykował Moskwę i wspierał Ukrainę.

d3z50af

Roszada na stanowisku szefa dyplomacji interesuje nadal także inne redakcje. "Die Welt" zauważa, że objęcie przez Sikorskiego stanowiska marszałka Sejmu jest "formalnie awansem". "Praktycznie Polska traci w chwili kryzysu na Ukrainie zdolnego ministra reprezentującego trzeźwe spojrzenie na sytuację".

"Der Tagesspiegel" określa premier Kopacz mianem "opiekunki Polski pozbawionej wizji". Zdaniem komentatora wydawanego w Berlinie dziennika, decyzja o zastąpieniu "lubianego i zasłużonego" Sikorskiego pozbawionym dyplomatycznego doświadczenia Schetyną jest najbardziej kontrowersyjną decyzją personalną nowej premier.

d3z50af

Podziel się opinią

Share

d3z50af

d3z50af
Więcej tematów