Trwa ładowanie...
d1bw818
04-10-2007 22:30

Francuzi protestują przeciw testom DNA dla imigrantów

Francuska niezależna Narodowa Komisja Etyczna skrytykowała przyjęty ubiegłej nocy przez francuski Senat zapis o dopuszczeniu stosowania testów DNA wobec imigrantów w przypadku tzw. łączenia rodzin. Wg mediów, pod petycjami przeciw poprawce podpisało się już blisko 200 tys. osób.

d1bw818
d1bw818

Francuscy senatorowie przyjęli ostatecznie w nocy ze środy na czwartek skorygowaną wersję kontrowersyjnego zapisu dopuszczającego stosowanie testów DNA wobec imigrantów. W wersji senackiej złagodzono niektóre zapisy o testach DNA, przyjęte wcześniej przez izbę niższą - Zgromadzenie Narodowe.

Senatorzy postanowili poddać stosowanie testów identyfikacji genetycznej kontroli sądu i ograniczyć je do badania pokrewieństwa dziecka z matką. Ma to pozwolić uniknąć ewentualnego ujawnienia, że ojciec rodziny nie jest rodzicem w sensie biologicznym. Senatorzy zaznaczyli, że testy DNA wobec imigrantów będą finansowane przez państwo i zostaną wprowadzone na okres próbny 18 miesięcy.

Złagodzona wersja poprawki nie zadowoliła jej przeciwników. Za "sprzeczną z duchem prawa francuskiego" uznała jednogłośnie testy DNA wobec imigrantów francuska Narodowa Komisja ds. Etyki (CCNE), niezależne ciało złożone z naukowców, lekarzy, filozofów, prawników, teologów i dziennikarzy.

Jak oświadczyła CCNE, "tożsamość jednostki i natura jej więzi rodzinnych nie może się ograniczać do ich wymiaru biologicznego". Według CCNE, prawne dopuszczenie testów DNA w ustawie antyimigracyjnej grozi rozszerzeniem testów genetycznych na inne sfery życia, co może naruszyć wolność jednostki.

Projekt senacki ma być poddany na nowo głosowaniu w Zgromadzeniu Narodowym. 20 września tego roku przyjęło ono ustawę antyimigracyjną, zawierającą m.in. zapis o testach DNA dla ewentualnych imigrantów w ramach akcji łączenia rodzin. Intencją jego pomysłodawców było wykrywanie nadużyć związanych z fałszowaniem papierów, w tym m.in. aktów urodzenia.

Szymon Łucyk (kiga)

d1bw818
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bw818
Więcej tematów