Trwa ładowanie...

Francuzi nacisnęli guzik. Pół Europy widziało skutki

Francuska armia pomyślnie przeprowadziła pierwszy test pocisku balistycznego M51.3, zdolnego do przenoszenia głowic nuklearnych. W sieciach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania niezwykłego zjawiska świetlnego na niebie uchwyconego przez ludzi z Francji, Hiszpanii i Włoch. Myśleli, że to meteor lub przelatująca kometa.

Test pocisku balistycznegoTest pocisku balistycznegoŹródło: Twitter
d29zek3
d29zek3

Sobotni start odbył się bez głowic nuklearnych, rakieta została jednak wystrzelona z nuklearnego okrętu podwodnego u wybrzeży departamentu Landes w bazie wojskowej Biscarrose, który znajduje się w pobliżu granicy z Hiszpanią.

O teście poinformowała francuska Dyrekcja ds. Uzbrojenia (DPA), która odpowiada za rozwój i zakup technologii wojskowej dla armii francuskiej i która przeprowadziła test rakietowy.

"Podczas lotu monitorowano stan rakiety. Miejsce uderzenia znajdowało się na północnym Atlantyku, kilkaset kilometrów od najbliższego wybrzeża. Test odbył się bez głowic nuklearnych i przy pełnym przestrzeganiu międzynarodowych zobowiązań Francji" - stwierdziła DPA w oświadczeniu.

d29zek3

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chaos na ulicach Madrytu. Tysiące ludzi starło się z policją

Dodała również, że sobotni test był częścią programu rozwoju rakiety M51, który "po raz kolejny wykazał doskonałość złożonej technologii, którą francuski przemysł wnosi do tego obszaru".

Minister obrony Francji Sebastian Lecornu potwierdził pomyślny wynik testu. Podziękował także wszystkim pracownikom francuskiego Ministerstwa Obrony i francuskiego Komisariatu Energii Jądrowej.

d29zek3

Pocisk M51.3 to zmodyfikowana wersja rakiet M51, nad którą Francja pracuje od lat 90. XX wieku i która służy do 2010 r. Pocisk ma zasięg 10 000 km i może przenosić do 10 głowic nuklearnych, z których każda może mieć swoją własną trajektorię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29zek3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29zek3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj