Francuskie media o papieskiej pielgrzymce do Lourdes
Francuskie dzienniki, relacjonując sobotnio-niedzielną pielgrzymkę Jana Pawła II do
Lourdes, podkreślają zmęczenie papieża spowodowane chorobą, jego
wspólnotę z innymi chorymi oraz zdolność przyciągania i
jednoczenia wiernych.
16.08.2004 11:00
Media zaznaczają, ze najważniejszym przesłaniem papieskiej homilii podczas niedzielnej mszy świętej było wezwanie kobiet do poszanowania życia.
"Ósma wizyta papieża była naznaczona cierpieniem na podobieństwo cierpienia Chrystusa na Krzyżu. Obraz ten mógłby wydawać się skandalem, jednak przekracza ludzkie możliwości zrozumienia i nie przestaje jednoczyć ludzi" - pisze "Le Figaro", nazywając papieża "więźniem swojego ciała". Gazeta podkreśla też, że jednym z najważniejszych obrazów pielgrzymki była wspólna modlitwa w otoczeniu ludzi chorych.
"Le Figaro" zaznacza, że ze względu na zdolność, z jaką papież przyciąga do siebie tłumy, należy uznać pielgrzymkę za wypełnienie nowej misji. W obszernej relacji dziennik przytacza też najważniejsze wypowiedzi papieża podczas pielgrzymki, a także opisuje historię Lourdes i przypadki cudownych uzdrowień. Przypomina ponadto historię życia papieża i jego oddanie Matce Bożej.
Dziennik zauważa, że prezydent Francji Jacques Chirac przyjął papieża "powściągliwie". Podczas krótkiego i kurtuazyjnego osobistego spotkania Jan Paweł II i Chirac nie poruszyli najdelikatniejszych zagadnień, takich jak chrześcijańskie korzenie Europy, francuskie prawo zakazujące manifestowania w szkołach przynależności religijnej oraz bioetyka.
Dla Chiraca, który powitał papieża na "starej chrześcijańskiej ziemi", najważniejsze jest stworzenie w społeczeństwie uniwersalnego sumienia, niezależnego od wiary i osobistych przekonań religijnych, odrzucającego wszystkie formy dyskryminacji i rasizmu.
Dziennik "Le Monde" podkreśla, że najważniejszym przesłaniem papieskiej homilii było wezwanie kobiet do poszanowania życia i stania na straży wartości chrześcijańskich. Zaznacza, że papież po raz kolejny apelował o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Z kolei "Liberation" w swojej relacji skupia się głównie na chorobie papieża i jego trudnościach w czytaniu tekstu przemówienia. Przytacza też słowa Jana Pawła II, w których mówi on, że podziela cierpienie innych. W tytule swojej poniedziałkowej relacji "Liberation" zamieszcza słowa jednego z pielgrzymów do Lourdes: "Papież przypomina mojego dziadka".