Francuski wywiad wiedział o planach Al‑Kaidy
Francuski wywiad już w styczniu 2001 roku wiedział, że Al-Kaida planuje zamachy z wykorzystaniem porwanych samolotów amerykańskich linii - poinformował były wysoki rangą przedstawiciel francuskich tajnych służb (DGSE) Pierre-Antoine Lorenzi.
16.04.2007 21:40
Potwierdził on w ten sposób doniesienia francuskiego dziennika "Le Monde", którego dziennikarze dotarli do 328 stron ściśle tajnych dokumentów rozpracowujących siatkę Osamy bin Ladena.
Wśród dokumentów są raporty, syntezy, mapy, zdjęcia satelitarne oraz dziewięć notatek sporządzonych między wrześniem 2000 a sierpniem 2001 w całości poświęconych planowanym zamachom. Między nimi znalazła się 5-stronicowa notatka zatytułowana "Plan porwania samolotu przez radykałów islamskich". Informacje te zostały przekazane przedstawicielowi CIA w Paryżu na osiem miesięcy przed zamachami na World Trade Center.
Trzeba pamiętać, że do 2001 roku porwanie samolotu nie oznaczało tego samego, co po 11 września. W tym czasie pociągało to za sobą doprowadzenie do lądowania maszyny i podjęcie negocjacji z porywaczami - powiedział "Le Monde" Lorenzi.
Nieco później Lorenzi wyjaśnił w rozmowie z agencją Associated Press, że w notatce nie chodziło o konkretną linię lotniczą lub dzień, nie był to precyzyjny spisek. Notatka mówiła: "oni przygotowują spisek z użyciem porwanych samolotów" i wymieniała kilka możliwych linii - oświadczył Lorenzi.
Według informacji "Le Monde", wśród wymienionych siedmiu linii znalazły się American Airlines i United Airlines, których samoloty zostały faktycznie porwane osiem miesięcy później.
Gazeta pisze, że w 2000 roku w Kabulu, stolicy Afganistanu, doszło do taktycznego spotkania bin Ladena i talibańskich przywódców, w trakcie którego zapadła decyzja o przeprowadzeniu zamachów. Początkowo brano pod uwagę uprowadzenie samolotu z Frankfurtu nad Menem do USA.
Jak zaznacza "Le Monde", wzmianka o notatce ze stycznia 2001 roku nie znalazła się w raporcie amerykańskiej komisji parlamentarnej, która badała okoliczności wydarzeń z 11 września.