ŚwiatFrancja zmienia prawo po zamachach w Paryżu. Chodzi o zapis o stanie wyjątkowym

Francja zmienia prawo po zamachach w Paryżu. Chodzi o zapis o stanie wyjątkowym

Francuski rząd chce włączyć do konstytucji zapis umożliwiający wprowadzenie stanu wyjątkowego na "maksymalny okres sześciu miesięcy" - poinformowały źródła rządowe. O nowym zapisie mówił prezydent Francois Hollande po zamachach z Paryża 13 listopada.

Francja zmienia prawo po zamachach w Paryżu. Chodzi o zapis o stanie wyjątkowym
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | ETIENNE LAURENT

03.12.2015 | aktual.: 03.12.2015 10:38

Projekt ustawy w tej sprawie został w tym tygodniu przekazany do Rady Stanu, najwyższego sądu administracyjnego Francji, w celu rewizji konstytucji, o czym wspominał prezydent Francois Hollande po zamachach z Paryża 13 listopada.

Stan wyjątkowy został wprowadzony przez Hollande'a po tych atakach, w których zginęło 130 osób. Przedłużenie stanu wyjątkowego zostało następnie przedłużone przez parlament o trzy miesiące; będzie obowiązywał do 26 lutego.

Stan wyjątkowy ogłoszony po paryskich zamachach jest szóstym w historii Francji.

Ogłoszenie stanu wyjątkowego wyposaża stojących na czele administracji regionalnej prefektów w takie pełnomocnictwa jak prawo wydawania zakazu przemieszczania się osób lub pojazdów, wyznaczania stref bezpieczeństwa, w których mogą przebywać jedynie upoważnieni ludzie, i prawo do wydalania osób utrudniających pracę administracji lub policji w tych strefach. Minister spraw wewnętrznych i prefekci mogą też zarządzić konfiskatę broni.

Po zamachach Hollande mówił m.in. o znowelizowaniu konstytucji tak, aby osobom z podwójnym obywatelstwem można było zabronić wjazdu na terytorium Francji, jeśli będą stanowiły "zagrożenie terrorystyczne". Mówił, że prawo musi zezwalać na pozbawianie osób z podwójnym obywatelstwem obywatelstwa Francji, jeśli zostaną skazane za terroryzm. Podkreślał też potrzebę szybszego wydalania cudzoziemców stanowiących szczególnie poważne zagrożenie dla ładu i bezpieczeństwa publicznego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)