Trwa ładowanie...

Francja: zmarł uczestnik testu eksperymentalnego leku

• Uczestnik testu był w stanie śmierci mózgowej • Pięciu innych ochotników jest hospitalizowanych • W testach leku portugalskiej firmy Bial brało udział 90 osób • Eksperymentalny lek zaczęli przyjmować 7 stycznia
Share
Laboratorium Biotral w Rennes, gdzie testowano lek
Laboratorium Biotral w Rennes, gdzie testowano lekŹródło: PAP/EPA, Fot: Thomas Bregardis
dzk53qy

Będący w stanie śmierci mózgowej uczestnik klinicznego testu eksperymentalnego leku portugalskiej firmy Bial zmarł w szpitalu w Rennes na zachodzie Francji - podała ta placówka w komunikacie. Pięciu innych ochotników jest hospitalizowanych.

"Pacjent będący w stanie śmierci mózgowej zmarł w południe" - poinformowała dyrekcja szpitala. Stan zdrowia pozostałych pięciu hospitalizowanych osób "pozostaje stabilny" - dodano.

W testach tego leku w prywatnym laboratorium klinicznym Biotrail w Rennes brało udział w sumie 90 osób. W założeniach lek ma pozytywnie oddziaływać na wahania nastrojów, stany lękowe i zaburzenia koordynacji ruchowej w chorobach neurodegeneracyjnych.

dzk53qy

Jak ujawniła w piątek francuska minister zdrowia Marisol Touraine, poszkodowani to sześciu mężczyzn w wieku od 28 do 49 lat, którzy do testu przystąpili w dobrym stanie zdrowia. Eksperymentalny lek zaczęli przyjmować 7 stycznia. Ochotnik, u którego stwierdzono śmierć mózgową, został przyjęty do szpitala w poniedziałek.

Spośród przebywającej w szpitalu piątki osób, cztery wciąż mają problemy neurologiczne, a jedna - hospitalizowana prewencyjnie - nie ma żadnych symptomów.

Jak pisze AFP, cała szóstka to jedyne osoby, które przyjęły identyczną ilość testowanego leku; pozostali wzięli mniejszą dawkę. Pozostałe 84 osoby "są całe i zdrowe" - poinformował dyrektor generalny laboratorium Biotrial, Francois Peaucelle.

Lek portugalskiej firmy testowano wcześniej na szympansach. Obecnie wszystkie testy tego leku zawieszono, a wszystkich ochotników, którzy brali w nich udział, wezwano na badania lekarskie.

Jak pisze AFP, w związku z tym dramatycznym wypadkiem medycznym, nieodnotowanym dotąd we Francji, prokuratura wszczęła trzy śledztwa.

dzk53qy

Podziel się opinią

Share
dzk53qy
dzk53qy
Więcej tematów