Francja zaproponowała Wielkiej Brytanii unię w 1956 r.
Francja zaproponowała Wielkiej Brytanii w 1956 roku utworzenie unii między obu państwami - poinformowała telewizja BBC, powołując się na dokumenty brytyjskiego archiwum państwowego.
Według BBC, premier Francji Guy Mollet omawiał ewentualność zjednoczenia z premierem Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem 10 września 1956 roku podczas wizyty w Londynie, ale Eden odrzucił ten pomysł.
W tym czasie - jak informuje BBC - Francja ubolewała z powodu utraty Kanału Sueskiego na skutek jego znacjonalizowania przez prezydenta Egiptu Gamala Abdela Nasera i popierania przez Egipt separatystów we francuskiej wtedy Algierii.
Molletowi zależało na wspólnej francusko-brytyjskiej odpowiedzi na decyzję Nasera. Podziwiał też Wielką Brytanię za jej rolę podczas obu wojen światowych i za jej rozkwit gospodarczy.
Gdy propozycja unii została odrzucona, wystąpił więc z kolejną. Dokument z 28 września 1956 r. zawiera protokół rozmowy między Edenem i sekretarzem jego gabinetu Normanem Brookiem na temat francuskiej propozycji przystąpienia do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Eden zalecił rozpatrzenie tej propozycji.
W dokumencie napisano, że zdaniem Molleta "nie powinno być trudności z zaakceptowaniem we Francji zwierzchnictwa Jej Królewskiej Mości (Elżbiety II)".
Rozmowy nie przyniosły żadnego rezultatu i rok później Francja została jednym z członków założycieli Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (nie było wśród nich Wielkiej Brytanii).
Według BBC dokumenty dotyczące tej sprawy odtajniono około 20 lat temu, ale nikt nie zwrócił na nie wcześniej uwagi.