Trwa ładowanie...

Francja wysyła lotniskowiec na wody Iraku do walki z IS

Francuski lotniskowiec o napędzie atomowym "Charles de Gaulle" włączony został do walki międzynarodowej koalicji z Państwem Islamskim (IS) w Iraku.
Share
Charles de Gaulle (R 91)
Charles de Gaulle (R 91)Źródło: Wikipedia
d1s9ks1

Pierwsze myśliwce wielozadaniowe typu Rafale wystartowały rano z pokładu lotniskowca, który znajduje się obecnie w odległości 120 mil morskich (200 km) na północ od Bahrajnu w Zatoce Perskiej i kieruje się ku wybrzeżom Iraku.

Myśliwce dotrą z lotniskowca do celów nad Irakiem w ciągu półtorej godziny, dwa razy krócej niż z francuskiej bazy lotniczej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).

Lotniskowiec "Charles de Gaulle" wypłynął 13 stycznia z Tulonu na południu Francji na trwającą pięć miesięcy misję. W ramach międzynarodowej misji kierowanej przez USA dołączy w Zatoce Perskiej do amerykańskiego lotniskowca "USS Carl Vinson".

d1s9ks1

Wraz z 12 maszynami Rafale i 9 zmodernizowanymi samolotami szturmowymi Super Etendard na pokładzie lotniskowiec ponad dwukrotnie zwiększa francuskie możliwości operacyjne w regionie. Obecnie w bazie w ZEA stacjonuje dziewięć myśliwców Rafale, a w Jordanii - sześć maszyn Mirage 2000D.

Od połowy września 2014 roku francuskie myśliwce wykonały ok. stu misji zwiadowczych i wspierały siły irackie i kurdyjskie w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Zobacz również wideo: Rozpada się sojusz przeciwko Państwu Islamskiemu

d1s9ks1

Podziel się opinią

Share
d1s9ks1
d1s9ks1
Więcej tematów