Francja walczy z marihuaną
Rząd francuski poinformował o rozpoczęciu walki z marihuaną; konsumpcja tego narkotyku wśród młodych ludzi we Francji należy do największych w Europie - wynika z opracowań mówiących o szkodliwości marihuany.
02.02.2005 | aktual.: 02.02.2005 17:40
Konsumpcja marihuany jest we Francji ogromna. Francja, wraz z Czechami i Anglią, należy do krajów europejskich, które konsumują najwięcej marihuany - podkreślił francuski minister zdrowia Philippe Douste-Blazy.
Według oficjalnych danych, dwóch na trzech chłopców (czyli 66%) i co druga dziewczyna próbowali marihuany, a proporcja młodzieży w wieku 16-17 lat, która w ciągu roku pali skręty z "trawki" częściej niż 10 razy, potroiła się w ciągu dziesięciu lat - z siedmiu do 21%.
Aby zniechęcić 850 tysięcy osób, które regularnie palą "trawkę", ogólnie uważaną za łagodny i nieszkodliwy narkotyk, minister zdrowia ogłosił w środę rozpoczęcie kampanii informacyjnej o zgubnych skutkach marihuany.
Dla rządu konsumpcja marihuany stała się "dużym problemem zdrowia publicznego" - powiedział Douste-Blazy, który ma wykształcenie medyczne.
Wszystkie badania naukowe publikowane od trzech-czterech lat pokazują, w którym momencie stosowanie konopi staje się niebezpieczne dla zdrowia umysłowego - powiedział minister zdrowia. Jego ideą jest "informowanie bez demonizowania".
Lekarze stwierdzili, że palenie marihuany przez młodych ludzi powoduje problemy z krążeniem, stany deliryczne, napady niepokoju lub paniki; objawy takie narastają według nich w zależności od rytmu konsumpcji.
Około 10% palaczy marihuany ma problemy z koncentracją uwagi, pamięcią, cierpi na apatię i brak zainteresowania szkołą, związkami międzyludzkimi i sportem - powiedział AFP psychiatra Michel Reynaud, który prowadzi punkt konsultacyjny dla młodzieży w jednym ze szpitali regionu paryskiego.
Kampania informacyjna (filmy, spoty radiowe, prasowe) będzie kosztować 10 milionów euro. Ma się koncentrować wyłącznie na konsekwencjach zdrowotnych i społecznych stosowania marihuany.
Według źródeł ministerialnych, oprócz tej kampanii informacyjnej francuskie MSW przygotowuje drugą kampanię, przewidzianą na koniec tego roku lub początek przyszłego, która będzie dotyczyć "aspektu represyjnego".