Trwa ładowanie...

Francja w sporze z Wielką Brytanią. Jest ultimatum

Wielka Brytania postawiła Francji ultimatum w sprawie zaostrzającego się sporu o prawo do połowów. Brytyjska szefowa dyplomacji dała Francji 48 godzin na wycofanie się ze swojego stanowiska.

Share
Francuski kuter nieopodal wyspy Jersey
Francuski kuter nieopodal wyspy Jersey Fot: SAMEER AL-DOUMY
d3q619w

Spór dotyczy prawa połowowego obowiązującego między krajami na mocy umowy międzynarodowej pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Brytyjczycy utrzymują, że 55 francuskich kutrów rybackich nie dysponuje dokumentacją potwierdzającą historię połowów na wodach wokół wyspy Jersey, w związku z czym nie mogą zostać dopuszczone do połowów. Francuzi zagrozili, że w przypadku niedopuszczenia francuskich rybaków do pracy wzmożone zostaną kontrole celne i sanitarne brytyjskich jednostek.

- Francuzi wysunęli całkowicie nieuzasadnione groźby, w tym wobec Wysp Normandzkich oraz naszego przemysłu rybnego i muszą wycofać te groźby. W przeciwnym razie wykorzystamy mechanizmy naszego porozumienia handlowego z UE, by podjąć kroki. To oznacza, że będziemy korzystać z mechanizmu rozwiązywania sporów, co może prowadzić do podjęcia bezpośrednich działań w handlu - skomentowała sprawę szefowa brytyjskiego MSZ Liz Truss.

Wielka Brytania daje Francji 48 godzin

Na wycofanie się z rzeczonych "gróźb" Truss dała Francji 48 godzin. W przeciwnym wypadku Wielka Brytania wejdzie na ścieżkę prawną.

d3q619w

Szefowa brytyjskiego MSZ zasugerowała, że francuskie stanowisko w tej sprawie może być działaniem odwetowym związany z zawartą we wrześniu umową między Australią, USA i Wielką Brytanią. Na mocy tej umowy Francja straciła opiewający na olbrzymią kwotę kontrakt na dostarczenie Australii okrętów wojennych.

Truss zaznaczyła również, że taki spór nie powinien mieć miejsca w momencie niezwykle ważnego szczytu klimatycznego w Glasgow. - Wszyscy wiedzą, jak ważne jest osiągnięcie porozumienia w sprawie zmian klimatu, którego potrzebujemy. Jak ważne jest to dla najbardziej zagrożonych krajów na świecie, by były chronione przed zmianami klimatu, jak ważne jest to dla nas wszystkich i naszej przyszłości - powiedziała.

Adam Bielan zaniepokojony drożyzną. Wskazuje jednak na ceny na zachodzie Europy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3q619w

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q619w
d3q619w
Więcej tematów