Trwa ładowanie...
d3ccwub

Francja: powstanie komora sztucznego starzenia

Dzięki współpracy firmy Delphi, zajmującej się elektroniką samochodową oraz systemami motoryzacyjnymi, oraz francuskiego Laboratorium Badania Zabytków Historycznych naukowcy zbudują komorę do sztucznego starzenia materiałów budowlanych.

d3ccwub

Delphi udostępni swoje urządzenia służące do badania wytrzymałości silników.

Komora sztucznego starzenia będzie podłączona do systemu wydechu stacji prób, na której silniki (benzynowe lub wysokoprężne) pracują praktycznie bez przerwy. W ten sposób próbki szkła, betonu, metalu i kamienia będą poddane działaniu wysokiego stężenia gazów i cząstek, co pozwoli specjalistom z laboratorium ocenić prędkość, z jaką w materiałach tych zachodzą zmiany związane ze starzeniem się i znaleźć rozwiązania, które spowolnią lub wyeliminują szkody wyrządzane obiektom historycznym.

Według dyrektor Laboratorium Isabelle Pallot-Frossard, instalacja ta pozwoli szybciej ocenić efekty emisji spalin z silników samochodowych nowej generacji oraz lepiej zrozumieć ich wpływ na materiały, z których zbudowane są zabytki architektoniczne.

Program badawczy, wspierany przez francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji, został zorganizowany w ramach "Cercle des Partenaires du Patrimoine" (Partnerstwo na Rzecz Zachowania Dziedzictwa), które łączy różne firmy chcące współuczestniczyć w zachowaniu starych i nowych skarbów architektury. (mk)

d3ccwub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ccwub
Więcej tematów