Parlament francuski przyjął w czwartek definitywnie ustawę zezwalającą na wydawanie uczennicom w szkołach antykoncepcyjnej pigułki "dzień po".
Ustawa została przegłosowana jednomyślnie przez Senat - izbę wyższą parlamentu. We wtorek zaakceptowało ją Zgromadzenie Narodowe.
Ustawa, wniesiona przez deputowanych socjalistycznych, pozwala na wydawanie pigułki antykoncepcyjnej Norlevo uczennicom przez pielęgniarki szkolne. Pozwala też aptekarzom na wydawanie jej bez recepty lekarskiej, a młodocianym daje prawo stosowania Norlevo bez zgody rodziców.
Nowe prawo przewiduje również, ze pigułka "dzień po" będzie mogła być wydawana przez apteki bezpłatnie (jeśli zostaną spełnione warunki określone w ustawie).
Według władz, we Francji co roku notuje się 10 tys. niechcianych ciąży u nieletnich, z tego 7 tys. kończy się przerwaniem ciąży. U dziewcząt w wieku 15 - 18 lat wskaźnik zabiegów przerwania ciąży wzrósł z 6 promili w 1990 r. do 7 promili w 1997.
W nocy ze środy na czwartek Zgromadzenie Narodowe rozszerzyło zakres dopuszczalności aborcji z 10 do 12 pierwszych tygodni ciąży. Zalegalizowało ponadto dobrowolną sterylizację u obu płci przez podwiązanie jajowodów i nasieniowodów. W przyszłym tygodniu ma jeszcze głosować nad przepisem dopuszczającym aborcję u nieletnich bez zgody rodziców. (ej)