Trwa ładowanie...

Francja. O co chodzi z Łukiem Triumfalnym opakowanym w plastik?

Łuk Triumfalny w Paryżu został w całości owinięty w nadający się do recyklingu plastik. Dlaczego tak się stało i kto jest autorem tego pomysłu? Przeczytaj

Łuk Triumfalny w plastikuŁuk Triumfalny w plastikuŹródło: PAP, fot: EPA
d3qzzs5
d3qzzs5

Paryski Łuk Triumfalny został szczelnie owinięty 25 tys. metrów kwadratowych srebrno-niebieskiego plastiku, który nadaje się do recyklingu. Tak samo jest w przypadku scalającego go czerwonego sznura o długości 3 tys. metrów.

Paryż. Ciekawa inicjatywa. Do kiedy można ją zobaczyć?

Prawie 100 osób pracowało przy realizacji tej instalacji. Efekty tej wyjątkowej inicjatywy będę cieszyć mieszkańców miasta oraz turystów przez dwa tygodnie - od soboty 18 września do niedzieli 3 października.

- To osiągnięcie sześćdziesięcioletniego marzenia. Szalone marzenie się spełniło - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas uroczystej inauguracji na cześć ukończenia prac. W trakcie wystąpienia towarzyszyła mu żona Brigitte oraz inni ważni urzędnicy francuscy.

Bat na pijanych kierowców. "Powrót do mrocznych czasów średniowiecza"

Łuk Triumfalny w Paryżu w plastiku. Kto jest autorem tego pomysłu?

Autorem tego oryginalnego pomysłu był Christo Vladimirov Javacheff, który razem z żoną Jeanne-Claude zyskał sławę dzięki realizacji tego rodzaju projektów. Artysta nie zdążył jednak odmienić oblicza słynnej paryskiej budowli. Teraz ta wizja została wcielona w życie, aby upamiętnić jego fascynującą działalność.

d3qzzs5

Ta niecodzienna sytuacja została zrealizowana na cześć artysty, który planował owinąć Łuk Triumfalny folią już w 2020 roku. Christo Vladimirov Javacheff zmarł w ubiegłym roku. W wyjątkowy sposób została uczczona pamięć o nim.

Christo i Jeanne-Claude - para artystów ze współczesną wizją

Christo Vladimirov Javacheff urodził się w 1935 roku w Bułgarii. Bardzo szybko odkrył, że jego pasją i życiowym powołaniem jest praca artystyczna i tworzenie. Swoją żonę Jeanne-Claude Denat de Guillebon poznał gdy zamieszkał w Paryżu. Razem mieli tą samą, wyjątkową pasję.

Małżeństwo wspólnie poświęcało się szczególnym projektom, które zyskały sławę na całym świecie. Owijanie plastikiem znanych budowli było ich znakiem rozpoznawczym. W ten sposób odmienili między innymi:

  • Reichstag w Berlinie,
  • słynny most Pont Neuf w Paryżu.


Jeanne-Claude zmarła w 2009 roku, o śmierci 84-letniego Christo poinformowało w 2020 roku jego biuro.

d3qzzs5

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qzzs5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qzzs5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj