Trwa ładowanie...
d4jkd9w

Francja. Nie żyje były prezydent Jacques Chirac

Nie żyje były prezydent Francji Jacques Chirac - podała agencja AFP. Informację o jego śmierci przekazała rodzina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W wieku 86 lat zmarł były prezydent Francji Jacques Chirac
W wieku 86 lat zmarł były prezydent Francji Jacques Chirac (East News, Fot: Patrick Kovarika)
d4jkd9w

Jacques Chirac, jeden z najbardziej znanych francuskich polityków, zmarł w wieku 86 lat. Był obecny na francuskiej scenie politycznej przez 45 lat.

Chirac urodził się w Paryżu, w 1932 roku. Ukończył prestiżową prestiżowej École nationale d’administration, w której kształcą się przyszłe elity polityczne Francji. W 1954 roku jako ochotnik wziął udział w wojnie w Algierii.

Od młodości związany był z ruchem gaullistowskim. Na jego przyszłą karierę ogromny wpływ miał powrót do władzy w 1959 roku generała Charles’a de Gaulle’a.

d4jkd9w

Chirac: deputowany, członek rządu, premier

Karierę rozpoczął w kwietniu 1962 roku, zaledwie trzy lata po ukończeniu ENA, gdy został członkiem sztabu premiera i przyszłego prezydenta Francji Georges'a Pompidou.

W 1967 roku - za namową Pompidou - wystartował w wyborach i zdobył mandat deputowanego. W tym czasie objął też pierwszą funkcję w rządzie - został sekretarzem stanu w ministerstwie spraw społecznych ds. pracy.

d4jkd9w

W 1974 roku, po tym jak po śmierci Pompidou wsparł kandydaturę Valéry’ego Giscarda d’Estainga na prezydenta Francji, został po raz pierwszy premierem. Miał wówczas 42 lata i był najmłodszym politykiem, który do tej pory sprawował tę funkcję. Niestety, po serii spięć z prezydentem, w 1976 roku podał się do dymisji.

Chirac: mer Paryża, premier i prezydent

Będąc w opozycji do swojego niedawnego sojusznika, rok później wygrał wybory na mera Paryża.

W 1981 roku po raz pierwszy kandydował na urząd prezydenta. Bez powodzenia - zajął trzecie miejsce pod względem oddanych głosów.

d4jkd9w

W 1986 roku ugrupowanie Chiraca wygrało wybory parlamentarne i prezydent Francois Mitterrand powierzył mu tekę premiera. Był nim do wygranych przez socjalistów wyborów w 1988 roku. Był to pierwszy przypadek w historii Piątej Republiki, kiedy prezydent i premier wywodzili się z dwóch różnych środowisk politycznych (był to tzw. rząd pierwszej kohabitacji).

Kolejny start w wyborach prezydenckich w 1988 roku znów nie przyniósł mu zwycięstwa. Wygrał wybory dopiero w 1995 roku.

Chirac był prezydentem Francji przez dwie kadencje - do 2007 roku.

Chirac: zarzuty korupcji, ciężka choroba

d4jkd9w

Tuż po tym, jak przestał być prezydentem Francji wytoczono przeciwko niemu zarzuty korupcyjne, dotyczące czasów, gdy był merem Paryża. W 2011 roku sąd skazał Chiraca na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu.

Po opuszczeniu Pałacu Elizejskiego Chirac poświęcił się pracy w fundacji, która nosi jego imię, założonej w czerwcu 2008 roku w Musée du Quai Branly.

Chirac od wielu lat zmagał się ze skutkami udaru mózgu, który przeszedł w 2005 roku, jeszcze gdy pełnił urząd prezydenta. Przeszedł operacje nerek, zmagał się z chorobą płuc. Francuskie media informowały o pogarszającym się stanie zdrowia byłego prezydenta, który od lat nie udzielał się już publicznie.

Frederic Salat-Baroux, zięć Jacques'a Chirac'a w rozmowie z agencją AFP, powiedział, że były prezydent zmarł w czwartek rano. "Odszedł w spokoju, w otoczeniu rodziny" - dodał.

Obie izby francuskiego parlamentu, Zgromadzenie Narodowe i Senat, oddały hołd byłemu prezydentowi i uczciły jego pamięć minutą ciszy.

Obecny prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział już, że wystąpi o 20 w telewizji, by oddać hołd zmarłemu politykowi.

d4jkd9w

Podziel się opinią

Share
d4jkd9w
d4jkd9w
Więcej tematów