ŚwiatFotyga: Traktat Konstytucyjny UE jest przeregulowany

Fotyga: Traktat Konstytucyjny UE jest przeregulowany

Polska ma sceptyczne stanowisko wobec
obecnego tekstu Traktatu Konstytucyjnego UE - oświadczyła minister spraw zagranicznych Anna
Fotyga. Polska chce, aby projekt eurokonstytucji był
znacznie prostszy i bardziej zrównoważony. Sądzimy, że w wielu elementach jest to przeregulowany dokument" - powiedziała szefowa polskiej dyplomacji.

Fotyga: Traktat Konstytucyjny UE jest przeregulowany
Źródło zdjęć: © AFP

15.02.2007 16:20

Jak dodała, nie jest tajemnicą, że Polska bardzo poważnie zastanawia się nad takim systemem głosowania w Unii Europejskiej, który pozwoliłby zapewnić równowagę w ramach UE. Podkreśliła, że wydarzenia związane z mandatem negocjacyjnym do umowy UE-Rosja jeszcze utwierdziły Polskę w tych rozważaniach.

W środę w Strasburgu Fotyga oświadczyła, że jednym z postulatów Polski w sprawie przyszłości unijnej konstytucji jest zmiana systemu głosowania w UE na taki, który pozwoli na zablokowanie decyzji sprzecznych z polskimi interesami.

Odnosząc się do polskiego weta w sprawie rozpoczęcia rozmów UE- Rosja, Fotyga przyznała w Strasburgu, że dla Polski "optymalną sytuacją" byłoby ograniczenie dziedzin, w których - zgodnie z obecnym projektem unijnej konstytucji - decyzje zapadają tzw. większością kwalifikowaną, a nie obowiązuje jednomyślność.

Minister powiedziała w czwartek w Warszawie, że Polska nie jest członkiem tzw. grupy przyjaciół unijnej konstytucji. Wpisujemy się jednak z naszym stanowiskiem w priorytet prezydencji niemieckiej, w tym sensie, że nasze stanowisko (w sprawie traktatu) o czasie przedstawimy - dodała.

Szefowa polskiej dyplomacji stwierdziła, że pierwszymi w prezentowaniu stanowiska były te państwa, które popierają obecną treść Traktatu Konstytucyjnego w całości, a kraje, które mają wątpliwości, przedstawiają swoje wizje później - powiedziała szefowa MSZ.

Minister przypomniała, że obecnie, zgodnie z harmonogramem przyjętym przez prezydencję niemiecką odbywają się konsultacje projektu "deklaracji berlińskiej", czyli znacznie bardziej ogólnego dokumentu. Fotyga powiedziała, że jeśli chodzi o konstytucję europejską, to rozmowy będą się toczyć dłuższy czas, gdyż potrzebne są intensywne dwustronne konsultacje i dokładne wypracowanie stanowiska.

Niemcy, które 1 stycznia przejęły przewodnictwo w UE i będą je sprawować do połowy roku, rozpoczęły konsultacje w sprawie traktatu konstytucyjnego UE. Po ich zakończeniu chcą na szczycie unijnym w czerwcu przedstawić wstępny zarys nowego traktatu i harmonogram jego przyjmowania.

Berlin, a także Komisja Europejska i europarlament wielokrotnie deklarowały, że chcą zachować w nowym traktacie "substancję" z obecnej konstytucji. Obecny projekt konstytucji ratyfikowało 18 państw UE, odrzuciły go w referendach Francja i Holandia, pozostałe - w tym Polska - wstrzymały proces ratyfikacji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)