ŚwiatForeign Report: Putin przygotowuje wielkie zmiany

Foreign Report: Putin przygotowuje wielkie zmiany

Władimir Putin (AFP)
Prezydent Putin przygotowuje wielkie wewnętrzne zmiany, których celem jest ostateczne rozgromienie komunistów i zdynamizowanie przeobrażeń gospodarczych - pisze tygodnik Foreign Report.

07.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Tygodnik sądzi, że Władimir Putin tak, jak sugeruje, wymieni latem cały obecny rząd, ponieważ uważa, że nie jest on wystarczająco śmiały w polityce gospodarczej. Pisze też, że w wyborach do Dumy spodziewanych za 18 miesięcy komuniści będą startować z przegranej pozycji.

Za pierwszy przejaw rozprawy rosyjskiego prezydenta z komunistami uznaje "Foreign Report" marcowe zastąpienie długoletniego prezesa Banku Centralnego Rosji Wiktora Gieraszczenki przez prokremlowskiego reformatora Siergieja Ignatiewa. Tygodnik nazywa dymisję Gieraszczenki sygnałem do ataku.

Następnym etapem było odsunięcie komunistów - największej partii w Dumie - od kierowania różnymi komisjami, co stało się możliwe - według "Foreign Report" - dzięki zaaranżowanemu za kulisami Kremla połączeniu rozbitych partii niekomunistycznych.

Największym, zdaniem tygodnika, ciosem dla komunistów było odsunięcie Nikołaja Troszkina z funkcji szefa administracji Dumy, co odebrało komunistom gwarantowane źródła finansowania ich terenowych struktur, jak też centralny sztab.

_ Putinowi zależy na poważnej, przeprowadzonej szybko, reformie gospodarczej. W jego przekonaniu, wzrost gospodarczy przewidziany w rządowej prognozie na lata 2002-04 jest zbyt niski i może zostać podniesiony przez wyeliminowanie ostatnich pozostałości socjalizmu_ - pisze tygodnik.

Gospodarka rosyjska odnotowała rekordowy wzrost PKB w 2000 roku na poziomie 9%. W 2001 roku gospodarka wzrosła o 5%, a od października zeszłego roku jest w stagnacji. W przekonaniu Putina, Rosja musi rozwijać się ponad globalną przeciętną, jeśli ma doścignąć rozwinięte kraje Zachodu.

Według "Foreign Report", Putin oczekuje od przyszłego rządu reform systemu podatkowego, bankowości, sądownictwa, demonopolizacji i wyeliminowania subsydiów mieszkaniowych.(miz)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)